Diabeł urubu
Doskonały debiut literacki autora Krótkiej historii siedmiu zabójstw, wyróżnionej Nagrodą Bookera. Obrazoburczy i poetycki zarazem. Pociągający i odpychający. Tylko Marlon James potrafi tak igrać z uczuciami czytelników.
Pierwsza powieść w literackiej karierze Jamajczyka to książka niezwykła, ukazująca z empatią i brutalną szczerością rodzimą wyspę pisarza i mentalność jej mieszkańców. To także wstrząsająca wiwisekcja religijnej sekty.
Jest rok 1957. Niewielka wioska Gibbeah to zapomniane przez cywilizację miejsce, pokryte kurzem, pamiętające jeszcze czasy plantacji, ale obecnie pogrążone w biedzie. Mentalnym przywódcą miejscowej społeczności jest pastor Hector Bligh, który bardziej niż wiernych kocha whiskey.
Pewnego dnia nad Gibbeah zaczynają krążyć złowieszcze czarne sępy. Wpadają do kościoła, rozbijając okna. W ślad za ptakami w wiosce pojawia się człowiek, który nazywa siebie Apostołem Yorkiem. Przejmuje kościół i pod sztandarem „ducha odnowy” wprowadza nowe zasady. Wokół Apostoła zaczynają gromadzić się ludzie, którzy chcą mu pomóc sprowadzić pozostałych mieszkańców na bogobojną ścieżkę.
Pastor Bligh nie ma wyjścia, musi odstawić rum i odzyskać zaufanie wiernych. Który z duchowych przywódców wygra tę biblijną potyczkę o rząd dusz?
Najlepszy i najważniejszy debiut, jaki miałam okazję przeczytać. Pisarstwo Jamesa przywodzi na myśl wczesne powieści Toni Morrison, a także książki Jessiki Hagedorn i Gabriela Garcii Márqueza.
Kaylie Jones, amerykańska pisarka
Perfekcyjnie skrojony debiut (…). James właśnie wydaje w Ameryce swoją nową rzecz, nazywa to „afrykańskim fantasy”, a w wywiadach mówi jak Garcia Màrquez i Rushdie otworzyli mu kiedyś oczy na nowe możliwości. Trzeba przyznać, że jest pojętnym uczniem
„Książki. Magazyn do czytania”
Ta opowieść, wpisana w egzotyczne realia, ma walor uniwersalny – światek Gibbeah to świat ludzki w ogóle, toczy się tu walka dobra ze złem, przy czym ani dobro, ani zło nie jawią się jako oczywiste; racje moralne, interesy i sięgające najwyższych rejestrów emocje są ze sobą niemal beznadziejnie splątane. To właśnie, obok formy i języka, powoduje, że ta książka jest tak fascynująca – można się z niej bardzo wiele dowiedzieć o powikłanej ludzkiej naturze.
„Polityka”
Siłą literatury Jamesa jest to, że autor świetnie zna opisywany świat – sam jest chłopakiem ze wsi, który potrafi dać w gębę, i homoseksualistą, który na wszystko patrzy z niecodzienną wrażliwością. Pomimo dowcipnych dialogów „Diabeł Urubu” to jedna z najmroczniejszych książek, jakie czytałem. I kolejna, która nie daje Kościołowi żadnej nadziei.
„Newsweek”
Autor: | Marlon James |
Rok wydania: | 2019 |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Literackie |
Liczba stron: | 255 |
Źródło opisu: | https://www.wydawnictwoliterackie.pl |