Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa
Czy maszyny rzeczywiście niedługo zastąpią ludzi? Jaki to będzie miało wpływ na nasze życie i kto najbardziej na tym skorzysta? Kai-Fu Lee, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji (SI), opisuje w książce fascynującą rywalizację pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie nowych technologii i wpływ tego współzawodnictwa na resztę świata.
Lee, były szef Google na Chiny, obecnie pracujący dla chińskich firm, opisuje nowy porządek i rozkład sił między Państwem Środka a Doliną Krzemową, w którym przewaga Amerykanów wcale nie jest oczywista. Zwraca też uwagę, że ogromne zmiany i rozwój technologii oznaczają nie tylko stały postęp i dobrobyt ludzkości, ale również dylematy etyczne czy zagrożenia miejsc pracy, a co za tym idzie – pogłębienie nierówności społecznych. Autor proponuje rozwiązania, które moglibyśmy zastosować, by stawić czoła nadchodzącym zmianom – być może najbardziej dramatycznym w historii człowieka.
***
"Społeczny wstrząs miał miejsce w 2016 r., gdy program komputerowy pokonał mistrza świata w starochińską grę Go – Lee Sedola. Go to jedna z najtrudniejszych gier na świecie, gra w nią była w starożytnych Chinach uznawana za sztukę. Szacuje się, że liczba możliwych posunięć jest o kilka rzędów większa, niż liczba atomów we wszechświecie. Gdy więc okazało się, że komputer potrafi bez wysiłku pokonać mistrza świata – Azjaci byli w szoku.
Chiński rząd opublikował plan budowy arsenału sztucznej inteligencji. Dziś Chiny dogoniły USA w tej technologii, a jeśli zachowają szybkość rozwoju, to za kilka lat staną się pod tym względem światowym hegemonem.
Jest to możliwe także dzięki danym. Kai-Fu Lee ze zrozumiałych względów nie pisze o tym zbyt szeroko, ale Chiny jako kraj mało demokratyczny są doskonałym laboratorium. Ponad miliard ludzi pozbawionych prywatności, których wszystkie dane mogą służyć do uczenia dowolnych algorytmów. Przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej daliby się pokroić za dostęp do takich baz dobrze opisanych i ustrukturyzowanych danych.
Dla europejskiego czytelnika to książka o przyszłości, ale Kai-Fu Lee pisze o teraźniejszości. Sędzia wydający wyrok na podstawie podpowiedzi algorytmu? Proszę bardzo, taki system działa już w Chinach. Sędzie może od razu sprawdzić, jak w podobnych sprawach sądzili inni sędziowie. Idziesz do marketu po zakupy – wózek uprzejmie przywita Cię z imienia i nazwiska, pytając, czy chcesz kupić to samo, co ostatnio.
Autor pisze też o przyszłości. Sztuczna inteligencja zmienia bowiem wszystko wokół nas – biznes, sposób zarabiania, rynek pracy, nawet relacje międzyludzkie. Książka Kai-Fu Lee to nie jest żadne science fiction, ale świetnie udokumentowana książka o tym, jak będzie wyglądać nasza rzeczywistość już za kilka lat."
Newsweek
Autor: | Kai-Fu Lee |
Rok wydania: | 2019 |
Wydawnictwo: | Media Rodzina |
Liczba stron: | 299 |
Źródło opisu: | https://mediarodzina.pl |