Mój Koszalin : powrót do przeszłości
Nasza książka jest zbiorem najciekawszych historycznych publikacji dotyczących Koszalina, które wspólnie z Wami - nasi drodzy Czytelnicy - przygotowaliśmy.
Podobnie jak wcześniej tak i teraz zebraliśmy razem odcinki cotygodniowych stron historycznych - ukazujących się na przestrzeni dwóch lat w Głosie Koszalina, lokalnym tygodniku dołączanym w każdy piątek do Głosu Koszalińskiego - uporządkowaliśmy je i przygotowaliśmy do wydania książkowego.
Poszczególne tematy zostały poukładane w takiej kolejności, w jakiej ukazały się w gazecie (przy każdym jest data jego publikacji). W książce znalazły też publikacje, które będą w niej miały swoją absolutną premierę, podobnie jak zdjęcia dawnego Koszalina, które w wielu przypadkach po raz pierwszy ujrzą światło dzienne Wybierając się z nami w kolejną podróż do starego Koszalina przeczytacie między innymi o tym, jak zmieniał się na przestrzeni wieków koszaliński Rynek Staromiejski, poznacie historię kościoła świętego Józefa, który przed II wojną światową był jedyną w mieście świątynią katolicką. Zobaczycie piękne akwarele przedstawiające nieistniejące dziś bramy wjazdowe do miasta, unikalną, stuletnią szkolną cenzurkę, wystawioną w 1914 roku przez Koszalińskie Gimnazjum i Szkołę Realną (dzisiejszy Zespól Szkół nr 1 przy ulicy Andersa, czyli popularny ekonom) oraz wyjątkowej urody rodzinne zdjęcia, które dawni koszalinianie robili w kilku istniejących wówczas zakładach fotograficznych. Wiecie, gdzie w Koszalinie urzędowało gestapo, a później komunistyczna bezpieka? W którym roku generał Wojciech Jaruzelski brał udział w oficerskiej promocji na placu przed ratuszem? Który z koszalinian dostał Biblię od samego Marcina Lutra? Do czego nawiązuje kształt kaplicy świętej Gertrudy? Odpowiedzi na te pytania - i szereg innych - znajdziecie w naszej książce. Zapraszamy do lektury!
Źródło: www.gk24.pl
Autor: | Piotr Polechoński |
Rok wydania: | 2014 |
Wydawnictwo: | Media Regionalne. Oddział |
Liczba stron: | 233 |