Nienawidzę cię! Nie odchodź!
Dla pacjentów, ich bliskich, przyjaciół i terapeutów.
Skrajne wahania nastroju i nieprzewidywalne wybuchy gniewu; dojmujące uczucie pustki i strach przed porzuceniem; burzliwe relacje międzyludzkie i skłonność do zachowań autodestrukcyjnych, aż po groźby i gesty samobójcze. Te powtarzające się objawy stanowią codzienność milinów osób z zaburzeniami osobowości z pogranicza (Borderline
Personality Dissorder – BPD), ich krewnych i przyjaciół. Chociaż badania pokazują, że problem ten dotyka nawet co czwartej osoby poszukującej pomocy psychiatrycznej, to wciąż spotyka się z dużym niezrozumieniem społecznym, zaś specjalistom przysparza trudności z diagnozą.
Autorzy w przystępny sposób przybliżają czytelnikowi świat osoby z BPD, pomagając zrozumieć, w jaki sposób postrzega ona rzeczywistość oraz jakie uczucia i myśli kłębią się w jej głowie – co znacznie ułatwiają liczne przykłady i zrozumiałe porównania. Jednocześnie dokładnie omawiają wszystkie typowe objawy, możliwe przyczyny zaburzenia i sposoby terapii. Osobne rozdziały poświęcono także praktycznym wskazówkom dotyczącym rozwiązywania sytuacji kryzysowych i komunikacji z osobami z zaburzeniami borderline. To doskonałą lektura zarówno dla samych osób z objawami BPD, ich bliskich, jak i terapeutów.
Nienawidzę cię! Nie odchodź! to pierwsza książka, dzięki której czytelnicy zapoznali się z zaburzeniem osobowości z pogranicza. Wszyscy jesteśmy ogromnie wdzięczni doktorowi Kreismanowi za jego pionierskie wysiłki na rzecz podniesienia świadomości na temat tego przysparzającego ogromnych cierpień zaburzenia psychicznego.
mgr Valerie Porr, założycielka i prezes Treatment and Research, Advancements National Association for Personality Disorder, autorka książki Overcoming BPD
Analiza prawdziwych przypadków oraz obszerna lista odnośników do źródeł pozwoli lepiej zrozumieć osobowość z pogranicza nie tylko szerokiemu gronu czytelników, lecz również specjalistom. Książka ta powinna trafić na półki pacjentów, ich przyjaciół i krewnych oraz wszystkich osób zaangażowanych w ich leczenie.
Randi Kreger, autorka książek Borderline: jak żyć z osobą o skrajnych emocjach i The Essential Family Guide to Borderline Personality Disorder
O zaburzeniach osobowości z pogranicza możemy mówić u osób, u których występuje co najmniej 5 z 9 poniższych objawów:
Rozpaczliwe próby uniknięcia prawdziwego lub wyimaginowanego porzucenia.
Niestabilne i burzliwe relacje interpersonalne.
Brak wyraźnego poczucia własnej tożsamości.
Impulsywne, potencjalnie szkodliwe i niebezpieczne zachowania (np. problemowe używanie substancji psychoaktywnych, nieodpowiedzialny seks, napady obżarstwa, nieostrożna jazda samochodem itd.)
Ponawiane groźby lub gesty samobójcze albo samookaleczanie się.
Gwałtowne wahania nastroju i skrajne reakcje na sytuacje stresowe.
Chroniczne uczucie pustki.
Częste i niewspółmierne do sytuacji okazywanie złości.
Przemijające, wywołane stresem poczucie odrealnienia lub objawy paranoidalne.
Dr Jerold J. Kreisman, absolwent Cornell University Medical College w Nowym Jorku. Jest dożywotnim zasłużonym członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i profesorem nadzwyczajnym na wydziale psychiatrii St. Louis University. Współautor książki Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality. Prowadzi prywatną klinikę w St. Louis w stanie Missouri w USA.
Hal Straus, ponad 25 lat zajmuje się profesjonalnie pisaniem i redakcją publikacji o tematyce medycznej. Jest autorem i współautorem siedmiu książek z dziedziny psychologii, sportu i zdrowia, w tym Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality. Dyrektor ds. wydawniczych w stowarzyszeniu specjalizującym się w tematyce medycznej.
Autor: | Jerold J. Kreisman, Hal Straus |
Rok wydania: | 2018 |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego |
Liczba stron: | 301 |
Źródło opisu: | https://www.wuj.pl |