Pieśni zaginionego kontynentu

Kategoria: Książki
|| Wprowadzono:
|| Odsłony: 162
Pieśni zaginionego kontynentu

Pewien podróżnik odkrywa Zaginiony Kontynent. Zafascynowany historiami opowiadanymi przez mieszkańców, po powrocie do domu spisuje swoje wspomnienia w formie dwunastu baśni, zwanych tu pieśniami. Celowo nie rysuje żadnych map, jak dotrzeć na Kontynent, bo nie chce odbierać innym radości odkrywania. Wszystkie pieśni poruszają kwestie istotne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Są tu więc pytania o cel życia, wierność przekonaniom, wytrwałość w realizacji marzeń, przyjaźń. Narrator konfrontuje własne motywacje i wybory z postawami bohaterów, którymi są zarówno górskie trolle, leśne nimfy, smoki, jak i mieszkańcy zwykłych miasteczek. Każda pieśń kończy się subtelnym morałem.

“Pieśni Zaginionego Kontynentu przyciągnęły mnie świetnym tytułem i cudowną wizualnością. Wiem jednak, że nie zawsze pierwsze wrażenie utrzymuje się podczas zapoznawania się z treścią. W przypadku książki Przemka Hytrosia było jednak wręcz przeciwnie. Z każdą kolejną stroną chciałem więcej i więcej. Sam wstęp spowodował, że odpłynąłem razem z narratorem w podróż na Zaginiony Kontynent.

Mocą tej książki jest coś, co nie zdarza się zbyt często, a mianowicie stworzenie przez autora opowieści, które z jednej strony ani trochę nie ustępują paradygmatycznym baśniom będącym dziedzictwem ludzkości, a z drugiej strony ani przez chwilę nie odnosi się wrażenia, że powstały one w wyniku naśladownictwa. Wręcz przeciwnie. Autor stworzył coś absolutnie uniwersalnego i zgodnego z fundamentalnym przekazem najpiękniejszych baśni, a jednocześnie coś absolutnie oryginalnego i wyjątkowego. Podejrzewam, że taką sztukę łączenia wody z ogniem musiał opanować gdzieś na Zaginionym Kontynencie.

Jestem zachwycony. I spragniony kolejnych Pieśni. Nieważne, ile tomów Autorowi to zajmie. Jestem gotów wyruszyć po wszelkie Zaginione Meble w Zaginionej Piwnicy, aby móc ustawić kolejne części “Pieśni”, siadać w fotelu, wpatrywać się w nie, sięgać po kolejne tomy i czytać, czytać, czytać…”
Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, Finalista Global Teacher Prize 2020

Autor: Przemysław Hytroś
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Dwukropek
Liczba stron: 247
Źródło opisu: https://dwukropek.com.pl/