Pomorskie spotkania z historią

Kategoria: Książki
|| Wprowadzono:
|| Odsłony: 83
Pomorskie spotkania z historią

Publikacja zawiera zapisy wystąpień zaprezentowanych podczas Pomorskich Spotkań z Historią w latach 2022-2024. Najwybitniejsi regionaliści Pomorza w swoich tekstach przedstawili bohaterów lokalnych historii i odkryli przed czytelnikami bogactwo kulturowego dziedzictwa Pomorza.

Prelegenci podczas cyklu spotkań poruszyli wiele tematów - m.in. o istocie upamiętniania postaci i wydarzeń publicznych w przestrzeni publicznej, o znaczeniu świadków historii w edukacji, o istocie źródeł historycznych i potrzebie odkrywania swoich korzeni, o symbolach i ich materialnych dowodach, jak i o kulcie bohaterów narodowych, a także regionalnej historii historiografii.

W książce zawarto też pasjonujące opowieści o Słupszczanach poległych podczas I wojny światowej; o zapomnianym obozie dla robotników przymusowych w Słupsku; o pomorskich pedagogach, czyli ofiarach Intelligenzaktion; o zbrodni w Piaśnicy; o polsko-niemieckim Słupsku; o emigracji solidarnościowej w czasie stanu wojennego; o zarysie polskiego ruchu emigracyjnego po odzyskaniu niepodległości; o początkach i rozwoju kultu Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu na podstawie manuskryptu ks. Deledta; o nowych apokryfach pomorskich; o twórczości i życiu Ferdinanda Hauptnera, czyli twórcy panoramy koszalińskiego rynku; o współczesnych formach prezentowania historii w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku; o Józefie Chełmowskim; o kolekcji Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie; o działalności Lęborskiego Bractwa Historycznego; o Lęborku w marcu 1945 roku; o regionalnych zbiorach w Muzeum w Lęborku, a także o dziejach regionu w propagandzie i polityce władz Pomorza Środkowego w latach 1945-1989.

Rok wydania: 2024
Wydawnictwo: Fundacja Imperio
Liczba stron: 160, [1]