W cieniu Everestu
W cieniu Everestu
Magda Lassota
Polska ma długą tradycję związaną ze wspinaczką wysokogórską. Znakomici polscy himalaiści zdobywali szczyty Korony Ziemi zarówno latem, jak i zimą, pokonując siły natury i własne słabości. O takich jak oni traktuje książka Magdy Lassoty pod tytułem W cieniu Everestu. Nie jest to jednak lektura kierowana wyłącznie do miłośników himalajskich szczytów i ich zdobywania.
Sukcesy okupione wielkim poświęceniem
Jaka jest prawdziwa cena tego, by poczuć się królem świata, stojąc na szczycie Mount Everestu? Co właściwie muszą poświęcić ludzie, którzy wybierają się na najwyższą górę kuli ziemskiej? Magda Lassota postara Ci się to przybliżyć, pisząc książkę uświadamiającą Ci, jak w rzeczywistości wyglądają ekstremalne wyprawy w Himalaje.
To nie wycieczka, na którą może wybrać się każdy. Za chwilę euforii na szczycie można zapłacić najwyższą cenę. Sama autorka na potrzeby zgromadzenia wiarygodnego materiału do swojej pozycji spędziła aż 2 miesiące w bazie pod Mount Everest. Miała okazję przyjrzeć się bliżej temu, jak funkcjonuje się na wysokości ponad 5000 m n.p.m i kim są ludzie, którzy na różnych etapach swojego życia i historii świata znaleźli się w cieniu Czomolungmy.
To mężczyźni i kobiety w różnym wieku, zarówno profesjonaliści w dziedzinie wspinaczki wysokogórskiej, jak i amatorzy, którzy zamarzyli o zdobyciu najwyższego szczytu świata. Po co to robią? Co popycha ich do działania? Pieniądze, ambicja, pasja, a może coś zupełnie innego? Tego również dowiesz się z książki Magdy Lassoty.
Mity o Evereście
Co pewien czas pojawia się w mediach społecznościowych informacja, że na szczyt Mount Everest trudno się dostać, ale nie z powodów oczywistych – wysokości, trudnych warunków, śniegu czy oblodzenia, ale… kolejek. Autorka W cieniu Everestu rozprawia się z mitami dotyczącymi najwyższej góry świata. Ile prawdy jest w doniesieniach o tym, że ciała niedoszłych zdobywców Everestu pozostały na górze i można je zobaczyć podczas wspinaczki? Czy himalaiści rzeczywiście doświadczają gorączki Everestu?
Publikacja jest tym bardziej interesująca, że zawiera wnioski, które zostały wysnute przez autorkę na podstawie wielokrotnych rozmów prowadzonych ze wspinaczami i z uczestnikami wypraw – Szerpami, lekarzami, ratownikami i przewodnikami. Stara się pomóc nam zrozumieć, na czym polega tkwiąca w Evereście magia, która sprawia, że jak magnes przyciąga on potencjalnych jego zdobywców.
Autor: | Magda Lassota |
Rok wydania: | 2020 |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo SQN |
Liczba stron: | 399 |
Źródło opisu: | https://www.empik.com/ |