Wróżąc z fusów

Kategoria: Książki
|| Wprowadzono:
|| Odsłony: 163
Wróżąc z fusów

Od zawsze w rozdarciu – między Europą i Azją, islamem i świeckością, tradycją i nowoczesnością – również dziś Turcja stoi na rozdrożu. Schedę po ojcu narodu, Mustafie Kemalu Atatürku, do niedawna niepodzielnie królującym w tureckich sercach, przejmuje Recep Tayyip Erdoğan, przez wielu porównywany do złego ojczyma, który rozprawiając się bezwzględnie z politycznymi oponentami, szybko trwoni cywilizacyjne zdobycze swoich poprzedników. Albo – jak uważają inni – przywraca wspaniałą osmańską tradycję i istotę tureckiego ducha, który bez religii i rodziny byłby pusty.

Ale Turcja to nie tylko polityka. To również producent święcących międzynarodowe triumfy seriali telewizyjnych, nowy dom tysięcy syryjskich uchodźców, miejsce, w którym środowiska LGBT mają odwagę rozwinąć swoją tęczową flagę, ulubiony cel podróży spragnionych słońca i miłości, być może nowy potentat turystyki religijnej – to tu przecież kiełkowało chrześcijaństwo, tu mieszkali pierwsi święci, apostołowie, a nawet Maryja.

Warto zatem wzorem autorki odrzucić stereotypy i spojrzeć w twarz prawdziwej Turcji, która wciąż przyciąga i odpycha, niepokoi i fascynuje.

Przegląd polityczny
Nowa Europa Wschodnia

O polityce i miłości, o teoriach spiskowych i prawdziwych represjach, o serialach i teściowych, o władzy, imigrantach i mniejszościach. Ta książka to wielobarwna opowieść o przeobrażającej się Turcji, regionalnym mocarstwie i naszym sojuszniku z NATO. Autorka z fascynacją, ale i lękiem prowadzi nas przez kraj, któremu poświęciła kilka lat życia. Lektura zarówno dla tych, którym się wydaje, że wiedzą o Turcji dużo, jak i dla turystów, których w odwiedzanym po raz pierwszy kraju interesuje coś więcej niż plaża i hotel „all inclusive”.
Jerzy Haszczyński

„Wróżąc z fusów” jest przejmującą łatką w patchworkowej, literackiej panoramie współczesnego świata gorączkowo biorącego rozwód z rozumem.
Włodzimierz Kalicki, wyborcza.pl

O różnorodnych obliczach dzisiejszej Turcji Szumer-Brysz opowiada jak rasowa reporterka, wsłuchując się w historie zwykłych Turków.
 Maciej Robert, „Nowa Europa Wschodnia”

[…] Szumer-Brysz nie wyrywa się z ocenami, po prostu przygląda się z bliska, notuje, docieka, gdy trzeba, cofa w czasie, a wnioski pozwala wyciągnąć czytelnikowi.
Piotr Gociek, „Do Rzeczy”

Marcelina Szumer-Brysz jest w swej opowieści szczera, i to duży walor książki – pomijając solidną reporterską robotę, dzięki czemu czytelnik może zrozumieć kilka spośród toczących się dziś w Anatolii dość skomplikowanych procesów.
Justyna Chmielewska, „Nowe Książki”

Wchodzące w skład książki reportaże obejmują cały wachlarz tematów, pozwalając przyjrzeć się Turcji z wielu perspektyw.
Patrycja Chajęcka, Kwartalnik „Fabularie”

 

Autor: Marcelina Szumer-Brysz
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Liczba stron: 230
Źródło opisu: https://czarne.com.pl