prof. Jerzy Bralczyk
prof. Jerzy Bralczyk

Trzynasty nie musi kojarzyć się z pechem. W poniedziałek, 13 lipca 2015 roku w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, czeka mieszkańców Koszalina i wakacyjnych gości prawdziwa gratka. Tego dnia odbędzie się maraton spotkań autorskich zorganizowany w ramach projektu JĘZYK POLSKI GALOPEM - wakacje z ojczystym, organizowanego przez Fundację „Zatrzymać Czas", dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2015".

Autorzy przedsięwzięcia przekonują, że język polski nie musi być nudny, a lekcja nie zawsze musi odbywać się w klasie w czasie roku szkolnego. Spotkanie z językiem polskim może być prawdziwą przygodą i zabawą, a nauka przyjemnością. Taki cel przyświeca organizatorom cyklu różnorodnych spotkań z językiem w kurortach nadmorskich, także w Koszalinie.

13 lipca w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej będzie dniem spotkań ze znanymi autorami świetnych książek dla dzieci i młodzieży oraz osobistościami związanymi z językiem polskim. Wśród nich są pisarki - Agnieszka Frączek, Barbara Kosmowska, prof. Jerzy Bralczyk , najsłynniejsze polskie Głosy - Krystyna Czubówna i Zofia Kucówna, dziennikarz - Michał Ogórek i inni.

W części przedpołudniowej (od 10 do 13.30) odbędzie się 5 spotkań dedykowanych dzieciom i młodzieży. Po południu (od 18.00 do 20.30) zapraszamy przede wszystkim dorosłych odbiorców.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, plac Polonii 1 - 13 lipca już od 10 rano!

Niżej przedstawiamy szczegółowy plan spotkań, notki biograficzne gości wydarzenia oraz zdjęcia.

Koszalińska Biblioteka Publiczna 13 lipca 2015 (poniedziałek) 10.00-20.40

Program imprezy:

I CZĘŚĆ / DZIECI I MŁODZIEŻ


10.00 – 10.45
ZABAWY ZE SŁOWAMI /
dr hab. Agnieszka Frączek
dzieci 5-10 lat

Prowadząca tłumaczy, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy i przysłowia: wspólnie z dziećmi poszukuje wyrazów wieloznacznych. Wpuszcza słuchaczy w maliny, nabija w butelkę i wyprowadza w pole. A wszystko po to, by zachęcić do większej dbałości o polszczyznę, uwrażliwiać na nią.

DR HAB. AGNIESZKA FRĄCZEK
Językoznawca i germanistka. Autorka poezji dziecięcej, w której wyzyskuje twórczą moc słowa i bawi się językiem. Pisze m.in. o homofonach, frazeologizmach i przysłowiach. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Mieszka w Warszawie z mężem Michałem, córką Weroniką i labradorką Daszeńką, a od niedawna także ze stadem kotów: Zakrętką, Kolesiem, Franciszką (zwaną Fisią) i Asem.

11.00 – 11.45
CZY RODZICÓW DA SIĘ PRZEKONAĆ? MAGIA SŁÓW CZYLI REOTORYKA DLA DZIECI/ dr Aneta Załazińska
dzieci 7-12 lat

Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami? Dlaczego tylko Bartek potrafi znauczycielami załatwić każdą sprawę? Autorka książki „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci" (współautor Michał Rusinek) zna odpowiedź na te i inne pytania – nauczy dzieci, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zagadać na śmierć.

DR ANETA ZAŁAZIŃSKA
Językoznawca, adiunkt w Katedrze Teorii Komunikacji na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca Podyplomowego Studium Retoryki UJ. Autorka publikacji o tematyce językowej, m.in.: „Retoryka podręczna" i „Retoryka codzienna" (współautor: Michał Rusinek). Wraz z Michałem Rusinkiem napisała książkę dla dzieci „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci". Juror konkursów krasomówczych.

12.00 – 12.30
WAKACJE Z PANNĄ FOCH / Barbara Kosmowska
dzieci i młodzież 10-14 lat

Pisarka oprowadzi po świecie bohaterów literackich i opowie o swojej najnowszej książce „Panna Foch" i Poli. Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Książka aż iskrzy się od ważnych pytań.

BARBARA KOSMOWSKA
Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones" za „Teren prywatny".
Jej powieść dla nastolatek „Buba" wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni" i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003", a „Pozłacana rybka" dostała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

12.45-13.30
BŁYSKAWICZNE DZIEJE POLSZCZYZNY / dr hab. Izabela Winiarska i Jarosław Górski
dzieci i młodzież 10-14 lat

Multimedialna lekcja historii języka polskiego połączona z pokazem animowanych filmów. Słuchacze dowiedzą się z nich m.in. o tym: jak mówili nasi przodkowie, kiedy powstał język polski, co to znaczy polszczyzna sarmacka, jak są najstarsze zabytki języka polskiego, dlaczego język się zmienia.

DR IZABELA WINIARSKA-GÓRSKA
Historyk języka Uniwersytetu Warszawskiego, autorka publikacji językoznawczych. Współautorka, wraz z Jarosławem Górskim, serii filmów animowanych pt. „Błyskawiczne dzieje polszczyzny". Animacja rysunkowa powstała w ramach programu „Ojczysty - znam, lubię, szanuję" i ukazuje najistotniejsze momenty i zjawiska w dziejach języka polskiego.

JAROSŁAW GÓRSKI
Dziennikarz i recenzent literacki, autor książek popularnonaukowych i wielu książek edukacyjnych dla dzieci. Napisał ponad 1000 artykułów popularyzujących różne dziedziny humanistyki. Redaktor literatury oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wieloletni nauczyciel w szkołach gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wyższych; prowadzi wykłady propagujące literaturę, sztukę i humanistykę a także umiejętności dziennikarskie wśród dorosłych (m.in. na Uniwersytetach Trzeciego Wieku).

13.30-14.00
ZAGADKI JĘZYKOWE
/ mgr Iwona Tworek
dzieci i młodzież 10-14 lat

Zagadki językowe i konkurs, słowem zabawa z językiem polskim, który wcale nie musi być nudny, co udowodni nauczycielka języka polskiego w I LO im. St. Dubois w Koszalinie. Zapraszamy na potyczki w zmaganiu się z ortografią, do budowania poprawnych frazeologizmów i odczytywania ich znaczenia, wyszukiwania podobieństw między współczesnymi językami europejskim i słowiańskimi.

IWONA TWOREK
Nauczycielkajęzyka polskiego w I LO im. St. Dubois w Koszalinie. Od kilkunastu lat prowadzi zajęcia pozalekcyjne dla uczniów, przygotowujące do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Wspólnie z innymi polonistami a także uczniami organizuje w szkole Tydzień Języka Polskiego. W ramach propagowania kultury języka zaproponowała zajęcia dla gimnazjalistów z powiatu koszalińskiego pod nazwą „Koło młodych talentów polonistycznych".

II CZĘŚĆ / DOROŚLI

18.00-18.45
ZAPROSZENIE DO SOPLICOWA / Zofia Kucówna

Kto słyszał, jak Zofia Kucówna czyta wspaniałe teksty z „Pana Tadeusza", ile wkłada w to siły, energii, temperamentu, ten nie zapomni tych strof do końca życia. Bo Kucówna jest czarodziejką słów. Mistrzowska literatura w mistrzowskim wykonaniu.

ZOFIA KUCÓWNA
Wybitna aktorka teatralna i filmowa, były wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, autorka książek. W latach 1955-57 występowała w Teatrze Młodego Widza w Krakowie, w latach 1957-59 w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Od 1959 aktorka scen warszawskich: Teatru Powszechnego, Teatru Ateneum, Teatru Narodowego, a od 1986 roku Teatru Współczesnego. Występowała w wielu sztukach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza Jej dorobek telewizyjny to m.in. kilkadziesiąt ról w Teatrze Telewizji.

19.00-20.00
CZY POLACY MÓWIĄ PO POLSKU NAJLEPIEJ NA ŚWIECIE?/ prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek; gościnnie: dr hab. Katarzyna Kłosińska

Spotkanie na szczycie w rozmowach na szczycie o języku polskim i nie tylko. Jak mówić po ludzku i po polsku w epoce internetu, sms-ów, głupich reklam i bełkotliwych mediów – opowiada profesorski duet Jerzy Bralczyk i Jan Miodek w rozmowie z Michałem Ogórkiem i Katarzyną Kłosińską.

PROF. JERZY BRALCZYK
Specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, wykładowca uniwersytecki, Członek Prezydium Rady Języka Polskiego PAN oraz Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Autor wielu książek poświęconych problematyce językowej (m.in. „Wszystko zależy od przyimka" razem z prof. Andrzejem Markowski i prof. Janem Miodkiem oraz najnowsza„500 zdań polskich"). W Polskim Radiu można go usłyszeć w popularnej audycji „Słowo o słowie".

MICHAŁ OGÓREK
Dziennikarz, felietonista, krytyk filmowy i satyryk – mistrz dowcipu, elokwencji i ironii, autor prześmiesznych felietonów w „Gazecie Wyborczej". Popularny komentator życia codziennego Polaków. Autor wielu książek, w tym najnowszej – „Polska Ogórkowa. Podręcznik dla wszystkich klas" oraz, napisanej wspólnie z Jerzym Bralczykiem –„Kiełbasa i sznurek". Odznaczony w 2014 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

DR HAB. KATARZYNA KŁOSIŃSKA /gościnnie
Językoznawca, pracownik naukowy na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Popularyzatorka wiedzy o języku – od 2004 r. współpracuje z Programem III Polskiego Radia, w którym prowadzi audycje poświęcone polszczyźnie (obecnie z Kubą Strzyczkowskim). Autorka wielu publikacji naukowych oraz popularyzujących polszczyznę (m.in. „Co w mowie piszczy" na podstawie audycji radiowych).

20.00-20.45
BAŚNIE BRACI GRIMM BEZ CENZURY / Krystyna Czubówna

Ulubiona lektorka Polaków przeczyta fragmenty z autorskiej wersji „Baśni" braci Grimm w opracowaniu Philipa Pullmana, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Nabrały dzięki temu ogromnej siły. Porywające. To uczta dla zardzewiałej wyobraźni dorosłych.

KRYSTYNA CZUBÓWNA
Dziennikarka i prezenterka telewizyjno-radiowa, niezrównana lektorka filmów przyrodniczych. Przez wiele lat współpracowała w TVP 2 z Panoramą. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich głosów. W 2001 otrzymała tytuł Mistrza Mowy Polskiej w programie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2015".

Serdecznie zapraszamy!

Zdj. Archiwum Fundacji „Zatrzymać Czas".

Uczestnicy spotkania: Krystyna Czubówna, Jarosław Górski, Katarzyna Kłosińska, Michał Ogórek, Izabela Winiarska-Górska, Barbara Kosmowska, Zofia Kucówna, Iwona Tworek,  Aneta Załazińska, Agnieszka Frączek oraz prof. Jerzy Bralczyk.

GALERIA
prof. Jerzy Bralczyk
prof. Jerzy Bralczyk
Michał Ogórek
Michał Ogórek
dr hab. Agnieszka Frączek
dr hab. Agnieszka Frączek
dr Aneta Załazińska
dr Aneta Załazińska
Barbara Kosmowska
Barbara Kosmowska
dr hab. Izabela Winiarska
dr hab. Izabela Winiarska
Jarosław Górski
Jarosław Górski
mgr Iwona Tworek
mgr Iwona Tworek
Zofia Kucówna
Zofia Kucówna
dr hab. Katarzyna Kłosińska
dr hab. Katarzyna Kłosińska
Krystyna Czubówna
Krystyna Czubówna