Regionalna Biblioteka w Neubrandenburgu i Koszalińska Biblioteka Publiczna wspólnie realizują, przewidziany na lata 2015 i 2016, projekt „Poczta w butelce z obozu koncentracyjnego, historia odwagi w walce przeciwko dyskryminacji i prześladowaniom – i my". Przedsięwzięcie, które finansowane jest przez Niemiecką Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość", zakłada dwa spotkania warsztatowe polskiej i niemieckiej młodzieży - w Neubrandenburgu (04-10.10.2015 r.) i w Koszalinie (06-12.03. 2016 r.). Efektem tej współpracy będzie- przygotowana przez uczniów- wystawa, której uroczyste otwarcie odbędzie się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej w marcu 2016 r. w ramach obchodów jubileuszu 750- lecia Miasta Koszalina.
Od znaleziska ...
W roku 1975 w pobliżu Neubrandenburga miało miejsce spektakularne znalezisko dokumentów z czasów drugiej wojny światowej. Polskie dziewczęta i kobiety - osadzone w obozie koncentracyjnym Ravensbrück- przemycały w latach 1942 i 1943 z obozu listy, wiersze, a także informacje o zbrodniach. Ich sprzymierzeńcami byli polscy żołnierze, więzieni przez nazistów w obozie dla jeńców wojennych w Meklemburgii - Pomorzu Przednim. Nielegalne dokumenty, listy jak i wiersze mają niepowtarzalną historyczną wartość. Aresztowane kobiety chciały zapisać zbrodnie nazistów i poinformować o nich świat. Polscy więźniowie zrobili wszystko, by przekazać informacje do Polski, do polskiego rządu na uchodźstwie oraz do angielskiego programu radiowego BBC w Londynie. Przeprowadzone przez Niemców w obozie jenieckim obławy i przeszukania skłoniły Polaków do zakopania ostatniej przesyłki z Ravensbrück w szklanym pojemniku, który został odnaleziony w 1975 r. i przekazany do Muzeum w Oświęcimiu.
...do projektu
Na podstawie tych wyjątkowych dokumentów przygotowany został specjalny program edukacyjny autorstwa dr Constanze Jaiser i Jacob David Pampuch pt. „Znalezisko przemycone z obozu koncentracyjnego - pamięć, sztuka i godność człowieka", który w 2012 r. otrzymał Nagrodę im. Annalise Wagner przyznawaną corocznie przez Regionalną Bibliotekę w Neubrandenburgu. W ramach wyżej wspomnianego projektu odbędą się warsztaty przygotowane i prowadzone przez dr Constanze Jaiser i Jacob David Pampuch. Zgodnie z koncepcją projektu podjęto próbę zbudowania pomostu między edukacją w zakresie historii, praw człowieka i kultury, a zorganizowaną formą wymiany młodzieży. Młodzi ludzie będą mieli możliwość poznania codziennego życia rodzin swoich kolegów, a przede wszystkim nawiązania znajomości i przyjaźni. To również okazja, aby wspólnie podjąć tematy (aktualne wówczas i dziś) dotyczące godności, dyskryminacji i praw człowieka.