Celem projektu było stworzenie skutecznego systemu komunikacji miejskiej, stanowiącego alternatywę dla używania samochodów do poruszania się po Koszalinie. Systemu opartego o rozwój infrastruktury okołorowerowej, przyjaznej i atrakcyjnej zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Gmin i powiatów Pomorza Środkowego oraz Fundację Nauka dla Środowiska dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz budżetu Miasta Koszalin.
Działania projektu skierowane są bezpośrednio do: organizacji społecznych, placówek oświatowych i sektora biznesu, ale korzyści z realizacji przyjętych działań dotyczą wszystkich mieszkańców Koszalina i turystów odwiedzających ten region..
Efekty i rezultaty projektu:
PRZEPROWADZENIE BADAŃ OPINII SPOŁECZNEJ w zakresie istniejącej i przyszłej infrastruktury rowerowej, a także sposobów promocji alternatywnych środków transportu w Koszalinie.
Opracowano 4 raporty z badań społecznych - opinii mieszkańców Koszalina, przedstawicieli klubów rowerzystów, aktywnych rowerzystów, przedsiębiorców, przedstawicieli placówek oświatowych. Badania pokazują jak poszczególne grupy odnoszą się do problematyki infrastruktury rowerowej w Koszalinie, wizerunku miejskich rowerzystów, rowerzystów jako pracowników, pracodawców, potencjalnych klientów oraz szkół - miejsc otwartych przystosowanych dla uczniów i nauczycieli wykorzystujących rower jako środek dojazdu do szkoły.
ZIELONA KAMPANIA
Regionalna akcja marketingu społecznego miała na celu popularyzację tematyki ekorozwoju. Opracowana została rowerowa kampania społeczna. Wspólnie ze środowiskiem koszalińskich rowerzystów przygotowano 5000 szt. kieszonkowej mapki rowerzysty, czyli planu miasta z zaznaczonymi formalnymi trasami rowerowymi i nieformalnymi ciągami komunikacyjnymi miejskich rowerzystów. Powstały spoty radiowe, telewizyjne, materiały prasowe, 13 000 szt. publikacji „Vademecum miejskiego rowerzysty” – prezentująca korzyści społeczne i przyrodnicze z jazdy na rowerze, sposoby bezpiecznego poruszania się po drogach oraz porady i ciekawostki branżowe. Publikację można otrzymać w siedzibie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego oraz Fundacji Nauka dla Środowiska.
ZIELONA KOMUNIKACJA
Przeszkolenie podczas 45 szkoleń „Zielonej Komunikacji” w 23 koszalińskich placówkach oświatowych, filiach bibliotecznych oraz klubach osiedlowych 1056 uczniów. Szkolenia realizowane były pod patronatem Prezydenta Miasta i miały charakter edukacji nieformalnej. Prowadzone były metodami aktywnymi w oparciu o prezentacje multimedialne, gry symulacyjne, prace grupowe i indywidualne. Podczas szkoleń prezentowane były wskaźniki zrównoważonego rozwoju: „ekologiczny bagaż”, „ekologiczny odcisk”, zasady bezpiecznego poruszania się oraz elementy porównawcze rower – samochód i ich wpływ na zdrowie i środowiska człowieka.
ROWEROWY PAKIET
24 września 2009 roku miało miejsce bezprecedensowe dotychczas wydarzenie, a mianowicie przyjęcie uchwałą Radnych Rady Miejskiej Koszalina dokumentu pn.: „Studium Rozwoju Ruchu Rowerowego w Koszalinie”. Bardzo ważny materiał, który jest krokiem milowym w zakresie rozwoju infrastruktury rowerowej. Jest to zestaw rozwiązań organizacyjnych przedstawiony z punktu widzenia rowerzysty (a nie urzędnika, teoretyka-planisty). Rozwiązań, które pozwolą na zasadnicze podniesienie jakości powstających inwestycji rowerowych oraz wyeliminowania obecnych konfliktów i absurdów komunikacyjnych.
MIEJSCA PRZYJAZNE ROWERZYSTOM
Stworzono w Koszalinie 49 nowych „Miejsc Przyjaznych Rowerzystom”. Polegało na przygotowaniu
i zamontowaniu 150 stojaków rowerowych. Cechy stojaka wskazane zostały przez rowerzystów podczas wcześniejszych konsultacji społecznych, a miejsca zadeklarowane przez placówki i instytucje, które włączyły się w badania fokusowe. Stojaki bezpłatnie przekazano i zamontowano przy następujących miejscach użyteczności publicznej:
- Biblioteka Publiczna – Filia 1, Filia 4, Filia 6, Filia 9, Filia 11, Filia 12, Filia 15.
- Politechnika Koszalińska – ul. Racławicka, Kwiatkowskiego, Partyzantów, Śniadeckich.
- Szkoły gimnazjalne, średnie oraz zespoły szkół.
- Starostwo Powiatowe w Koszalinie.
- Obiekty sportowe.
- Przedsiębiorstwa, centra handlowe oraz organizacje pozarządowe.
- Siedziby Rad Osiedlowych w Koszalinie.