W dniach 6-12 marca 2016 r. w ramach projektu „Poczta w butelce z obozu koncentracyjnego, historia odwagi w walce przeciwko dyskryminacji i prześladowaniom – i my", w Koszalinie spotka się polska i niemiecka młodzież.
Pierwsze warsztaty odbyły się w październiku 2015 r. w Neubrandenburgu. Koordynatorami projektu są dwie biblioteki: Regionalna Biblioteka w Neubrandenburgu i Koszalińska Biblioteka Publiczna, uczestnikami zaś 26 uczniów z dwóch miast partnerskich: II Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie i Albert-Einstein-Gymnasium w Neubrandenburgu.
Celem projektu jest...
przypomnienie światu niezwykłej historii Polek z obozu koncentracyjnego Ravensbrück oraz polskich oficerów - jeńców wojennych ze Stalagu IIA Neubrandenburg, którzy nie zważając na zagrożenie zawiadomili rząd polski w Londynie oraz Radio BBC o zbrodniach i eksperymentach medycznych popełnianych na więźniarkach. Projekt ma również zachęcić młode pokolenie do dyskusji na temat praw człowieka, tolerancji, prawa jednostki do wolności oraz do rozważań nad tym, jaką rolę w walce o przetrwanie i zachowanie godności może odgrywać sztuka, w tym przypadku poezja tworzona przez więźniarki.Ostania przesyłka z obozu, zawierająca listę rozstrzelanych kobiet, listę ofiar eksperymentów medycznych, 37 wierszy napisanych przez więźniarki, została zakopana w 1943 r. w szklanym pojemniku w okolicach Neubrandenburga. W 1975 r. została odnaleziona i przekazana do Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie znajduje się do dziś.
W piątek, 11 marca o godz. 12.00, w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej nastąpi otwarcie wystawy „Poczta w butelce z obozu koncentracyjnego", prezentacja efektów projektu, przedstawienie słowno-muzyczne w wykonaniu młodzieży.
Projekt finansowany jest z Programu EUROPEANS FOR PEACE (Stiftung EVZ) oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.