UWAGA! ZAPISY ZAKOŃCZONE.
Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na warsztaty, pt. „Meksyk w Mikołajki, czyli warsztaty kaktusowe”, które poprowadzi Paweł Kaźmierski, Dyrektor Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy. 8 grudnia, o godz. 17:00 w sali spotkań KBP, przy pl. Polonii 1.
Kaktusy i sukulenty to pozornie rośliny trudne do uśmiercenia w domu czy mieszkaniu, a jednak są wśród nas prawdziwi florakillerzy. Błędy w uprawie, tajniki uprawy i rozmnażania oraz „wisienka na torcie”, czyli podłoża dla kaktusów i sukulentów niwelujące podstawowy błąd - przelewanie roślin, to problemy, z którymi uporamy się podczas warsztatów.
Każdy uczestnik/ uczestniczka warsztatów otrzyma 2 gatunki kaktusów, 2 doniczki i ingrediencje do własnoręcznego podłoża sporządzenia.
Dyrektor Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy, Prezes Zarządu Fundacji Regnum vegetabile Paweł Marcin Kaźmierski (ur. 10. czerwca 1977r. w Koszalinie, wg kalendarza celtyckiego zodiakalny grab) uczęszczał do II LO im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie (klasa o profilu biologiczno-chemicznym 1992-1996). Ukończył ogrodnictwo (1996-2001) z pierwszą lokatą na wydziale Rolniczym Akademii Rolnej w Szczecinie uzyskując tytuł zawodowy inżyniera a następnie naukowy magistra o specjalności ogrodnik roślin ozdobnych. Współzałożyciel Koła Naukowego Kwiaciarzy przy ówczesnej Katedrze Roślin Ozdobnych. Wychowanek prof. dr hab. Kazimierza Mynetta (praca inżynierska) oraz prof. dr hab. Danuty Rzepki-Plevnes (praca magisterska). Laureat finału prestiżowego konkursu pod patronatem Prezydenta RP „Primus inter pares” w 2001r. Znalazł się wówczas wśród 30 najlepszych studentów w kraju. Ogrodnictwem zajmuje się od piątego roku życia. Jego pierwszymi ogrodniczymi mentorami byli Dziadek i Babcia. To właśnie Oni wpoili mu miłość i szacunek do przyrody. Posiada rozległą wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie szeroko pojętego ogrodnictwa. Zbieracz z bardzo bogatą, usystematyzowaną kolekcją roślin ozdobnych. Specjalizuje się w gromadzeniu piwonii (Paeonia), kosaćców (Iris) bezbródkowych, zimowitów (Colchicum), tulipanów (Tulipa), zawilców gajowych (Anemone nemorosa), psich zębów (Erythronium). Kolekcji pana Pawła nie powstydziłyby się renomowane ogrody botaniczne w Europie. Kolekcje gromadzi w dwóch ogrodach przydomowych oraz Ogrodzie Botanicznym w Niegoszczy udostępniając swoje zbiory szerokiej publiczności. Od 2002r. sprowadza i wysiewa we własnej „przyogrodowej szkółce” nasiona oryginalnych drzew, krzewów i bylin na własne potrzeby. Cały czas uczy się i poszerza własną wiedzę czerpiąc z doświadczenia starszych. Od września 2009 roku prowadzi własną firmę usługową ARBORATOR. Może poszczycić się wieloma opracowaniami dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych o czym świadczą referencje. Jego dewiza zawodowa „źle się swojemu mistrzowi wywdzięcza ten, kto tylko jego uczniem pozostaje.” Posiada uprawnienia do kierowania, projektowania i nadzorowania prac prowadzonych w zabytkowych założeniach parkowych i ogrodowych. W 2016 roku stał się fundatorem Fundacji Regnum vegetabile. W Ogrodzie Botanicznym w Niegoszczy prowadzi nie tylko kolekcje roślin ale i zajęcia edukacyjne w formie wykładów, warsztatów praktycznych i oprowadzania grup zorganizowanych po terenie.
Warsztaty odbędą się zgodnie z najnowszymi wytycznymi epidemiologicznymi Rady Ministrów, uczestników/uczestniczki prosimy o nałożenie na spotkania maseczki ochronnej.