„Przygody Fenka. Cechy. Empatia” ilustracje Patrycja Godula, tekst Dominika Gałka
„Postawy rodziców i ich relacje uczuciowe z dziećmi wpływają na występowanie zachowań empatycznych. Istotne są wspólne próby nazywania emocji dziecka: jemu samemu trudno jest zrobić to samodzielnie, a łatwiej jest zweryfikować sugestie rodzica. Ważne, by nie zaprzeczać odczuwanym przez naszą pociechę emocjom, nie bagatelizować ich.” –Agnieszka Lorek-Groniewska, psycholożka i psychoterapeutka.
Lisek Fenek wprowadza nas do swojego świata pełnego przygód, gdzie z każdej można wyciągnąć ważną lekcję. Książka opowiada o dniu z jego życia. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem- siostra Fenka obija kolano, tata tłucze ulubiony kubek, a mama gubi naszyjnik. Liskowi jest z tego powodu bardzo przykro. Empatyzuje z rodziną i proponuje wyjście na lody. Jednak podczas czasu spędzonego w kawiarni bohater jest smutny- przyznaje, że martwi się tym, co danego dnia się stało. Tata tłumaczy mu, że to co odczuwa nazywa się empatią i nie ma w tym absolutnie niczego złego.
Historia Fenka krótko i rzeczowo obrazuje zjawisko współodczuwania emocji. Jest ona świetnym wprowadzeniem do rozmowy o empatii. Na każdej stronie, tuż pod tekstem, widnieją pytania pobudzające wyobraźnie dziecka- zachęcające do przewidywania co będzie dalej. Dzięki tej historii dziecko zrozumie czym jest empatia, dowie się w jakich sytuacjach się ją odczuwa i przekona się, że jest ona cechą pozytywną.