Ruszyło głosowanie na projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021! Z radością informujemy, że dwa z nich dotyczą miejsca bliskiego naszej bibliotece. Grupa koszalińskich artystów (Luiza Boniecka, Henryk Rogoziński, Grzegorz Otulakowski, Mariusz Król oraz Stowarzyszenie "KOA" Koszalińska Orkiestra Artystyczna) postanowiła odnowić i reaktywować działalność starej kotłowni KBP, znanej wcześniej jako Galeria SCENA. Postindustrialna, trochę zapomniana przestrzeń, wciąż jest bardzo inspirująca dla twórców, a jej charakterystyczne wnętrze daje pole do szerokiej działalności wystawienniczej.
Mamy nadzieję, że w nowej odsłonie miejsce to zacznie tętnić życiem i stanie się sercem koszalińskiej sztuki. Zachęcamy więc do głosowania i prosimy o same 3 i 2 punkty!
Poniżej opis projektów i linki do głosowania.
16. Słowik 12
Lokalizacja projektu: Koszalińska Biblioteka Publiczna w Koszalinie im. Joachima Lelewela, przestrzeń dawnej Galerii SCENA
Celem ideą projektu „SŁOWIK 12”, jest zorganizowanie w nowopowstałej „Galerii Sowik” 12 wystaw artystów pochodzących z Koszalina, mieszkających i tworzących w Koszalinie m.in.: Joanna Buczak, Anna Cwojdzińska, Greta Grabowska, Beata Jasionek, Mariusz Król, Beata Orlikowska, Grzegorz Otulakowski, Tomasz Pławczyk, Krzysztof Rećko-Rapsa, Anna Sieńkowska, Agnieszka Sieńkowska.
12 wernisaży, artyści tworzący w różnych technikach – od rysunku, malarstwa, grafiki poprzez rzeźbę do instalacji, performence czy fotografii.
Ideą naszych działań jest, aby nie były to tylko prezentacje osobowości twórczych, lecz by w połączeniu z koncertami i instalacjami muzycznymi tworzyły nową jakość artystyczną. Różnorodność działań, ich wysoki poziom artystyczny, gwarantuje niepowtarzalne zdarzenia kulturalne, których odbiorcami będą mieszkańcy Koszalina i ludzie zainteresowani sztuką we wszystkich jej odcieniach. Powstanie swoisty dialog między twórcami wielu dyscyplin sztuki a jej odbiorcami.
Każdej wystawie będzie towarzyszyła muzyka na żywo, którą będzie kreował Henryk Rogoziński z zaproszonymi muzykami. Istotnym będzie możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez twórców w formie przez nich zaproponowanej. Będą to prelekcje, warsztaty prowadzone przez artystę, podczas finisażu. O formie działań decyduje autor.
Planowane wydarzenia artystyczne są nowatorskie. Chcemy kształtować pozytywne relacje świata kultury i społeczeństwa. Wychodzimy poza standardowe formy, obowiązujące schematy by zintegrować ludzi, którym bliska jest sztuka, by wykorzystać potencjał obydwu stron, poruszając tematy społeczne za pomocą narzędzi kultury.
GŁOSUJ TUTAJ
Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
19. SZTUKA W PARKU
Lokalizacja projektu: Koszalińska Biblioteka Publiczna w Koszalinie im. Joachima Lelewela, przestrzeń dawnej Galerii SCENA
Projekt „Sztuka w parku” zakłada doposażenie i wykonanie prac remontowych nowopowstałej Galerii Słowik, której siedziba znajduje się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Projekt obejmuje zakup sprzętu, który będzie służył do prezentacji eksponatów. Usytuowanie Galerii w parkowej przestrzeni, którą chętnie odwiedzają mieszkańcy pozwoli na bliższy kontakt za sztuką. Prowadzimy samodzielną działalność, gdzie w planach jest organizacja wystaw indywidualnych i zbiorowych, reprezentujących różne dyscypliny sztuki współczesnej. Miejsce Galerii Słowik ma być w założeniu minimalistyczne, nawiązujące do wnętrz nowojorskich loftów, w których idealnie można wyeksponować sztukę. Żeby zyskać minimalistyczny charakter wnętrza, musi ono być odpowiednio oświetlone i wyposażone w sprzęty pozwalające na zaistnienie prac. Artyści, którzy będą prezentować swoją sztukę będą mieli możliwość dostosować wystrój wnętrza do charakteru wystawy.
Zakupiony sprzęt pozwoli na profesjonalne wyeksponowanie prac. Dodatkowo dla komfortu i estetyki wnętrza planowany jest remont posadzki oraz wymiana okien.
GŁOSUJ TUTAJ
Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach