„Wskrzeście Makuszyńskiego – bo on opowiada w swoich książkach o normalnym życiu, normalnych, szczęśliwych ludzi” napisał Melchior Wańkowicz. Te słowa są wystarczającą zachętą do czytania. Przedstawmy zatem autora.

Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju na Podolu, w rodzinie urzędnika. Miał jeszcze 6 sióstr. Ojciec zmarł, gdy ten miał 10 lat. Matka nie mogła go wspierać finansowo więc szybko musiał się usamodzielnić. Gimnazjum rozpoczął w Stryju ale hardy charakter nie był mile widziany. Za krytyczny wierszyk („Na próżno jędza, w ubraniu księdza, z lodu nas spędza. W I B klasie nikt mu nie da się, w zimowym czasie”)  został z niego wyrzucony. W gimnazjum przemyskim  pojedynkował się na pistolety z przyjacielem o względy pięknej Kazi, za co również został wydalony. Gimnazjum ukończył szczęśliwie we Lwowie. Potem studiował polonistykę i romanistykę na tutejszym uniwersytecie. Pierwszy wiersz wydrukował w lwowskim Słowie Polskim, w którym później był redaktorem i recenzentem teatralnym. Zaprzyjaźnił się z Leopoldem Staffem, Janem Kasprowiczem, Władysławem Orkanem, z którymi podróżował po Europie. Żenił się dwa razy. Gdy zmarła jego pierwsza żona Emilia, po roku ożenił się ze śpiewaczką operową Janiną Gluzińską. Związany był z wieloma miejscami ale najbardziej z Warszawą i Zakopanem, które ukochał. Wiodło mu się bardzo dobrze, zarabiał pisząc powieści dla dzieci i młodzieży a hitem okazały się książeczki obrazkowe o przygodach Koziołka Matołka, Małpki Fiki-Miki. Był bardzo lubiany przez wszystkich, przyjaciół pisarzy, czytelników, zawsze pogodny, optymistyczny, rozsiewający uśmiechy. Pogodę ducha umieszczał też w swoich powieściach dla młodzieży: Szatan z siódmej klasy, Panna z mokrą głową, Szaleństwa panny Ewy, Awantura o Basię – to tylko nieliczne przykłady. Pisał też dla dorosłych. Po drugiej wojnie światowej, w której stracił dom, wiele pamiątek, obrazów i rękopis nigdy nie wydanej książki „Drugie wakacje szatana”- został skazany przez władze na zapomnienie. Do momentu śmierci w 1953 roku – nie wydano, ani nie wznowiono ani jednej z jego książek. Po tzw. „odwilży” w 1956 roku udało się ze zgromadzonych pamiątek i sprzętów utworzyć muzeum Kornela Makuszyńskiego w wilii w Zakopanem. I z czasem jednak zaczęto wydawać książki, a nawet powstały filmowe adaptacje Awantury o Basię, Szatana z siódmej klasy, przygód Jacka i Placka i przygód Koziołka Matołka.

Zachęcam do sięgnięcia po powieści Kornela Makuszyńskiego lub inne formy piśmiennictwa, jest ich aż 68! We wszystkich odnajdziemy humor, czasem prześmiewczy, optymizm i pogodę ducha. Więcej o autorze Koziołka Matołka dowiemy się z biografii Mariusza Urbanka „O jednym, takim, któremu ukradziono słońce”. Serdecznie zachęcam – wskrześmy Makuszyńskiego…

Wasza Biblioblogerka

Bibliografia:

Połów gwiazd, W kalejdoskopie, Romantyczne historie, Rzeczy wesołe, Dusze z papieru, Zabawa w szczęście, Szewc Kopytko i kaczor Kwak, Awantury arabskie, Straszliwe przygody, Perły i wieprze, Bardzo dziwne bajki, Po mlecznej drodze, Piosenki żołnierskie, Słońce w herbie, Radosne i smutne, Bezgrzeszne lata, Wycinanki, Ponure Igraszki, Król Azis,  O dwóch takich, co ukradli księżyc, Listy zebrane, Przyjaciel wesołego diabła, Panna z mokrą głową, Skrzydlaty chłopiec, Mały chłopiec, Uśmiech Lwowa, Wyprawa pod psem, Wielka Brama, Złamany miecz, Awantura o Basię, Nowe bajki tego roku, Szatan z siódmej klasy, Za króla Piasta Polska wyrasta, Kartki z kalendarza, List z tamtego świata, Szaleństwa panny Ewy – powieść dla młodzieży napisana w 1940 – wydana w 1957 r.

Inne prace

Ballada o św. Jerzym, Człowiek znaleziony nocą, Dziewięć kochanek kawalera Dorna, Moje Listy, Narodziny serca, O duchach, diabłach i kobietach, Orlice, Pieśń o Ojczyźnie, Romantyczne i dziwne powieści, Śmieszni ludzie, Ze środy na piątek, Żywot Pani, Fatalna szpilka, Legenda o św. Jerzym, Liryki, Listy zakopiańskie, Listy ze Lwowa, O tym, jak krawiec Niteczka został królem, Poezje, Poezje wybrane, Smętne ballady, Śpiewający diabeł, Wesoły zwierzyniec, Drugie wakacje Szatana (zniszczony w czasie wojny rękopis książki, której wydanie planowano na grudzień 1939)

Razem z Marianem Walentynowicze

120 przygód Koziołka, Druga księga przygód Koziołka Matołka, Trzecia księga przygód Koziołka Matołka, Czwarta księga przygód Koziołka Matołka, Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki, Fiki-Miki dalsze dzieje, kto to czyta, ten się śmieje, O wawelskim smoku, Wanda leży w naszej ziemi, Na nic płacze, na nic krzyki, koniec przygód Fiki-Miki

GALERIA
Kornel Makuszynski.1931.nieznany.fot.domena publiczna.wiki
Kornel Makuszynski.1931.nieznany.fot.domena publiczna.wiki - Kornel Makuszynski.1931.nieznany.fot.domena publiczna.wiki