Sztuka na ulicach : koszalińskie murale z czasów PRL

|| Wprowadzono:
|| Odsłony: 64
Sztuka na ulicach : koszalińskie murale z czasów PRL

Niniejsze wydawnictwo poświęcone jest niezwykłym i w większości zniszczonym dziełom sztuki wykonanym przez koszalińskich artystów plastyków w latach 70. XX wieku. Ich niezwykłość polega przede wszystkim na tym, że nie były zamknięte wewnątrz muzeum czy galerii sztuki, lecz „wyszły” na ulicę. Dziś nazywa się je „muralami”, ale gdy powstawały, w Słowniku Terminologicznym Sztuk Pięknych nie było tego określenia. Mówiło i pisało się wówczas o „malarstwie monumentalnym” lub „ściennym”. Koszalińskie malowidła ścienne zajmowały powierzchnie od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów kwadratowych i były wykonywane klasycznymi technikami malarskimi znanymi od starożytności. Większość tych dzieł nie oparła się, niestety, niszczycielskiemu działaniu czasu i dziś już nie istnieje. Zniknęły pod warstwami styropianowej termoizolacji bądź wraz z całymi, przeznaczonymi do rozbiórki budynkami. Te nieliczne, które pozostały, są dziś albo anonimowe, albo nazwiska ich autorów uległy zapomnieniu. To samo zresztą spotkało realizacje koszalińskich artystów we wnętrzach nieistniejących już kawiarni, restauracji, kin, sklepów itp. Zniknęły niemal bez śladu, choć przecież były obecne w życiu mieszkańców przez całe lata.

Tym albumem chciałbym zwrócić uwagę na pomijaną do tej pory sferę działalności koszalińskich artystów plastyków, jaką była sztuka użytkowa realizowana przede wszystkim w postaci architektury wnętrz.

Powyższy opis pochodzi ze wstępu.

Autor: Krzysztof Urbanowicz
Rok wydania: 2024