Kalendarz wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Koszalińska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na wydarzenia realizowane w ramach projektu "Romantycznie w sercu miasta". Z okazji dwusetnej rocznicy pierwszego wydania zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, KBP realizuje różnorodny program działań kreatywnych opartych na twórczości pisarza.
29 czerwca 2022r. o godz. 17.00 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się pokaz krótkometrażowego filmu animowanego w reż. Kamila Polaka pt. "Świteź".
"Film "Świteź" w reżyserii Kamila Polaka jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora , na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu , cudach , odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione. Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową, a wszystko to podporządkowane, skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu , muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór. Całość tworzy niezwykle ekspresyjny i unikalny estetycznie efekt. Świteź jest nowoczesnym połączeniem literatury, malarstwa, muzyki i animacji."
29 czerwca 2022r. o godz. 17.30 w sali spotkań Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbędą się warsztaty plecenia wianków z papieru.
Na styl "Ballad i romansów" wpłynęły między innymi ludowe wierzenia i obrzędy, które wynikały z romantycznego zafascynowania ludowością, a najczęściej przywoływanym zwyczajem jest wyplatanie wianków. Choć same przedmioty nie mają obecnie takiego znaczenia jak dawniej, to tradycja ich wyplatania jest wciąż żywa. Tradycyjne wyplatanie zamienimy jednak na warsztaty z rękodzieła, których efektem będą kompozycje w formie kwiatów z papieru. Na warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne pod nr 94 348 15 62.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.