21 marca przy okazji Międznarodowego Dnia Eliminacji Dyskryminacji Rasowej miała miejsce trzecia koszalińska edycja projektu antydyskryminacyjnego pn. Żywa Biblioteka. Od 10.00 do 17.00 odbywały się rozmowy z przdstawicielami różnych mniejszości. Naszym celem jest dotarcie do jak największej grupy osób z informacją, że inny nie znaczy mniej wartościowy.
Spotkania Żywych Książek z Czytelnikami są realizowane w formie biblioteki, czyli są Książki - osoby reprezentujące grupy dyskryminowane, są Czytelnicy - rozmówcy i są Bibliotekarki - osoby obsługujące Żywą Bibliotekę.
Do projektu zaproszeni zostali m.in. Syryjczyk, Rom, Para lesbijek, Gej, Weganin, Wegetarianka, Bezwyznaniowiec, Osoba czarnoskóra, Osoba chora psychicznie, Freeganka/squotterka/aktywistka, Osoba niewidoma, Kobieta samotna.
Imprezę zainaugurowała akcja teatralna Teatru na Bosaka z ZS nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie. Projekt teatralny „Gangnam Polska – Gangnam Europa" - fragmenty „Cmentarza w Pradze" Umberta Eco.
Działanie ma na celu pokazać kontrast między pięknymi założeniami – Konstytucja RP, Tekst o prawach człowieka UE a stanem faktycznym stosunku ludzi do siebie. Zderzenie patosu flagi, hymnu, symboli narodowych ze stereotypowym myśleniem o Żydach, księżach, kobietach uświadamia, że Polska wciąż nie jest wolna od uprzedzeń. To samo dotyczy Unii Europejskiej. Jej mieszkańcy, mimo jedności i braterstwa, uważają siebie nawzajem za pełnych wad i słabości ludzi, z których można kpić, przypinając im typową łatkę – zjadacza pizzy, czy piwożłopa. Wydźwięk akcji jest dość pesymistyczny, gdyż rozbrzmiewający w finale „Gangnam style" świadczy, że tym co nas łączy, jest mający na youtube 1391898432 lajków „kawałek Psów". (Marzena Wysmyk)