W dniach od 4 do 10 października 2015 r. w Neubrandenburgu odbyło się pierwsze spotkanie polskiej i niemieckiej młodzieży w ramach projektu „Poczta w butelce z obozu koncentracyjnego, historia odwagi w walce przeciwko dyskryminacji i prześladowaniom – i my". Pomysłodawcami i koordynatorami tego przedsięwzięcia są dwie biblioteki: Regionalna Biblioteka w Neubrandenburgu i Koszalińska Biblioteka Publiczna. Uczestnikami projektu jest 26 uczniów z miast partnerskich: Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie i Albert-Einstein-Gymnasium w Neubrandenburgu.
W pierwszych dniach młodzież uczestniczyła w warsztatach dyskutując na temat stereotypów i uprzedzeń dotyczących Polaków i Niemców, godności i praw człowieka, tolerancji, prawa jednostki do wolności. Uczniowie poznali historię ruchu oporu polskich więźniarek w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück oraz współpracujących z nimi polskich jeńców wojennych. Zastanawiano się na tym, jaką rolę ogrywała tworzona przez nie sztuka: poezja, malarstwo, muzyka w walce o przetrwanie i zachowanie godności. Warsztaty odbyły się w niedawno wyremontowanej i zmodernizowanej Regionalnej Bibliotece w Neubrandenburgu, z której działalnością oraz zbiorami młodzież miała okazję się zapoznać. Młodzież uczestniczyła również w interesującym spotkaniu autorskim z panią Inge Gerlinghoff, która przetłumaczyła na język niemiecki książkę pt. „Aby świat się dowiedział. . . : nielegalne dokumenty z obozu Ravensbrück", zredagowaną w oparciu o znalezione dokumenty i wydaną w 1980 r. przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W następnych dniach uczestnicy projektu zwiedzili obóz koncentracyjny Ravensbrück , obóz jeńców wojennych Stalag II w Neubrandenburgu-Fünfeichen oraz miejsce zakopania ostatniej przesyłki z obozu umieszczonej w szklanym pojemniku. Były to wiersze, listy z nazwiskami rozstrzelanych Polek oraz listy do rodzin.
W piątek uczniowie zostali zaproszeni do szkoły swoich niemieckich kolegów do Albert-Einstein-Gymnasium w Neubrandenburgu, gdzie kończyli pracę nad projektami powstałymi w trakcie warsztatów oraz pobytu w Ravensbrück.
W sobotę na zakończenie pierwszej części projektu młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy prezydentowi Neubrandenburga panu Silvio F. Witt, pani dyrektor biblioteki Angelice Zillmer oraz rodzinom, które ich gościły.
W dniach 6-12 marca 2016 r. odbędzie się w Koszalinie druga część projektu, zakończona przedstawieniem słowno-muzycznym w wykonaniu młodzieży.
Projekt finansowany jest przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" (Stiftung "Erinnerung, Verantwortung und Zukunft" EVZ) oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Na temat spotkania również na stronie II Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie.