Justyna Horków na wernisażu ,,Chrząszcze Lüllwitza”

W kwietniu 2023 roku w Mediatece Koszalińskiej Biblioteki Publicznej Justyna Horków, koszalińska graficzka i ilustratorka, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała swoją oryginalną twórczość: rysunki owadów, którymi fascynuje się od dzieciństwa. Wystawa „Insektarium” zgromadziła wówczas tłum gości.

Nie inaczej było 18 września, podczas wernisażu kolejnego projektu artystki „Chrząszcze Lüllwitza”, zrealizowanego w ramach stypendium stypendium w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami Prezydenta Miasta Koszalina.

Albert Lüllwitz, miłośnik przyrody, należał do Szczecińskiego Towarzystwa Entomologicznego. Obserwacje terenowe prowadził kilkaset lat temu w okolicach Koszalina. Jego kolekcja chrząszczy znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wernisażowi 25 ilustracji inspirowanych jego zbiorami towarzyszyła prelekcja „Chrząszcze Lüllwitza w historii szczecińskiej entomologii” Marty Kurzyńskiej, kustoszki Muzeum Narodowego w Szczecinie i kierowniczki Biblioteki MNS, która o przyrodniku Justynie Horków opowiedziała tuż po ubiegłorocznej wystawie, inspirując ją do twórczych poszukiwań.

Artystka warszawską kolekcję obejrzała na miejscu, a w czasie przygotowywania projektu odkrywała kolejne ciekawostki związane z życiem i działalnością Lüllwitza i zapowiada, że być może ta fascynacja będzie miała kontynuację np. w formie publikacji.

Dla gości wernisażu Justyna przygotowała piękne gadżety: zakładki do książek, nalepki, pocztówki i broszury.

Patronat nad wydarzeniem objął Okręg Zachodniopomorski

Materiały promocyjne.