Mnóstwo przygotowań, pracy i stresu przed imprezą, ogrom emocji, radości, satysfakcji i motywacji – w czasie i po. Jesteśmy oszołomieni i szczęśliwi. Było nam niezmiernie miło zorganizować dla Państwa imprezę, jakiej jeszcze nie było, w ramach tegorocznych 758. Dni Koszalina. Dopisali artyści, pogoda, humor i przede wszystkim – koszalinianie, którzy w sobotę i niedzielę (25 i 26 maja) pojawili się na wystrojonym Rynku Staromiejskim, by w wspólnie świętować urodziny miasta. Na ludowo, kolorowo, wesoło, w familijnej, letniej atmosferze.
Sobotni program wydarzeń rozpoczęła etiuda inspirowana „Chłopami" przygotowana przez grupę Niezgodni z Pałacu Młodzieży pod kierownictwem Elżbiety Malczewskiej-Giemzy. Przed jej drugą odsłoną uroczyście otwarta została wystawa plenerowa „Chłopi w Archiwach" (można ją oglądać do 28 czerwca br.) przywieziona do Koszalina z Łodzi, a przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie. Za możliwość pokazania wystawy koszalinianom w szczególności dziękujemy Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie Katarzynie Królczyk.
Teatralnie było też dzięki aktorom Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, którzy kilkakrotnie w ciągu weekendu czytali fragmenty powieści Władysława Reymonta, a także Teatrowi Akrobatycznemu „Z głową w chmurach". Ich występ idealnie uzupełniał Zespół Tańca Ludowego Bałtyk.
W sobotę gościliśmy w Koszalinie Daniela Rycharskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów sztuk wizualnych, artywistę łączącego w swoich pracach motywy wsi, religii katolickiej, LGBTQ+, nawiązującego do twórczości Hasiora. Wszystkie te wątki i wiele więcej pojawiło się w arcyciekawej rozmowie, którą poprowadził Łukasz Rozmarynowski, historyk sztuki.
Dzień zakończył cudowny, folkowy koncert zespołu Pierwiastek z Trzech.
W niedzielę, w samo południe, pierwszy kawałek stukilogramowego urodzinowego tortu dla mieszkańców ukroił prezydent miasta Tomasz Sobieraj, a zajadał się nim tłum koszalinian. Tego dnia towarzyszyły nam stoiska KOWR, organizujące kulinarną bitwę regionów. Artystycznie niedzielę uświetniła rozmowa o animowanej adaptacji „Chłopów" z Michałem Janickim, kierownikiem zespołu artystów i animatorów filmu oraz jedną z artystek, Julią Jarosz, absolwentką koszalińskiego „Plastyka".
Obu dniom towarzyszyły warsztaty artystyczne, podczas których powstały dziesiątki pięknych ozdób i dekoracji. Były też kramy rękodzielnicze, stoiska Pracowni Pozarządowej, Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1, Fali Równości, Zespołu Pracy Twórczej Plastyki Koszalin oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Dziękujemy Centrum Kultury 105 za współorganizację wydarzenia, obsługę oraz zaplecze techniczne. W szczególności dziękujemy także Karolinie Asanowicz za projekt rydwanu, który wspaniale reprezentował Reymontadę oraz Radosławowi Czerwińskiemu za koordynowanie wyżej wymienionych prac.
Dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom, dzięki którym plac przed ratuszem tętnił życiem:
Pałac Młodzieży
Archiwum Państwowe w Koszalinie
Bałtycki Teatr Dramatyczny
Pracownia Pozarządowa
Fala Równości
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 1 w Koszalinie
Zespoł Pracy Twórczej Plastyki
PSONI Koło w Koszalinie Warsztat Terapii Zajęciowej nr 1
KSM Przylesie
Zespół Tańca Ludowego Bałtyk
Teatr akrobatyczny "Z Głową w Chmurach"
Daniel Rycharski
Pierwiastek z Trzech
Chrust
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział w Koszalinie
Marcin Napierała
Łukasz Rozmarynowski
Katarzyna Bielecka
Justyna Horków
Małgorzata Karczewska
Natalia Jastrzębska
Paulina Słowik
Łukasz Waberski
Dziękujemy także mieszkańcom Koszalina, którzy włączyli się w przygotowania poprzez przekazanie nam swoich białych koszul. Dzięki nim Rynek Staromiejski wygląda zjawiskowo!
GALERIA
Polityka ciasteczkowa
Serwis internetowy Koszalińskiej Biblioteki Publicznej korzysta z ciasteczek w celu identyfikacji sesji użytkownika oraz w celach statystycznych. Czy wyrażasz zgodę, żeby serwis zapisał ciasteczka na Twoim urządzeniu?