25. września Koszalińska Biblioteka Publiczna wraz z wieloma bibliotekami w Polsce włącza się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek. Zeszłoroczne zainteresowanie tą akcją ośmieliło nas, by powtórzyć temat – wystawę i informację.
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest prawo, do którego społeczeństwo amerykańskie przywiązuje szczególne znaczenie. Można powiedzieć, że prawo do wolności słowa Amerykanie traktują jako prawo podstawowe.
Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był akcją edukacyjną, ale także okazją do zwrócenia uwagi na interesujące przypadki z historii literatury światowej. Ważne, by sprowokował ciekawość, zmobilizował do czytania, może w tym okresie szczególnie książek, które obarczono mianem niepoprawnych, niebezpiecznych czy szkodliwych. Oczywiście zależy nam na promowaniu książki i czytelnictwa, to jest cel, który nade wszystko przyświeca akcji.
Na wystawie prezentowanej w Informatorium i Wypożyczalni Budynku Głównego postanowiliśmy wyeksponować wybrane książki z naszych zbiorów, które kiedyś uznano za niepoprawne politycznie czy obyczajowo. Cenzura – jako zjawisko – nasiliła się przede wszystkim po 1450 roku, kiedy Jan Gutenberg wynalazł druk. Tłumaczono to niepokojem o łatwość popularyzacji herezji. Później nie trzeba było już popularyzować tekstów niezgodnych z myślą Kościoła Katolickiego, by znaleźć się na cenzurowanym. Tortury, okaleczanie, inne kary (nawet śmierć) groziły nawet za ostrzejszy w wymowie pamflet, sztukę teatralną z nieodpowiednim podtekstem czy książkę na niestosowny temat. Warto wspomnieć, że problemy z cenzura miał nawet William Szekspir – ze sztuki „Ryszard II" usunięto pewne fragmenty, a „Król Lear" wywołał zgorszenie z uwagi na rzekomą aluzję przedstawionego szaleństwa władcy do zachowania króla Jerzego III .
Akcję organizujemy po raz drugi. W tym roku dodatkowo w filiach KBP (poza nieczynną filią nr 1) również znajdą się informacje dot. wybranych tytułów oraz wystawki książek, które konkretna filia posiada, a które kiedykolwiek nalazły się na jakimś indeksie. W budynku głównym oraz w filiach będzie możliwość (do czego serdecznie zachęcamy) wypożyczenia jakiegoś „zakazanego" tytułu.
Serdecznie zapraszamy od 25 września do 2 października!