Narodowe czytanie „Pana Tadeusza” w Koszalinie
Narodowe czytanie „Pana Tadeusza” w Koszalinie

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zainicjował ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie". Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki literatury polskiej. W 2012 roku odbędzie się wspólne czytanie „Pana Tadeusza", najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów. Akcja „Pana Tadeusz, czyli ostatniego zajazdu na Litwie" toczy się m.in. w 1812 roku, mija więc 200 lat od rzeczywistości, w której zaistnieli bohaterowie poematu Adama Mickiewicza. Epopeja narodowa, której bohaterem jest polska szlachta składa się z 12 ksiąg pisanych wierszem. Dzieło Mickiewicza jest ciągle ważne dla tożsamości kulturowej i narodowej Polaków. Liczne adaptacje i wznowienia książkowych wydań „Pana Tadeusza" świadczą o popularności tego XIX-wiecznego utworu. Można pokusić się o stwierdzenie, że Jacek Soplica, Telimena, Sędzia, Zosia... to postacie, które funkcjonują już nie tylko w kanonie lektur szkolnych, ale również w popkulturze.

Do projektu przystąpiło 31 miast z całej Polski. Każdy z ośrodków zrealizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie „Narodowego czytania". W przedsięwzięciu wezmą udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. Tego dnia w całym kraju ludzie spotkają się, aby wspólnie - na rynkach, w parkach, w miejscach rozrywki - usłyszeć strofy „Pana Tadeusza" w wielu interpretacjach. Miasta rozszerzyły ideę „Narodowego czytania", dzięki czemu akcja obejmie też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytać będą poemat w domach opieki, szpitalach.

Miasta, które do tej pory zgłosiły swój udział w projekcie: Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kazimierz, Kielce, Koszalin, Kraków, Łódź, Malbork, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Sopot, Szczecin, Tarnów, Wałbrzych, Wrocław, Zakopane, Zielona Góra.

W Koszalinie czytanie „Pana Tadeusza" odbędzie się 8 września (sobota) w Galerii EMKA, w Centrum Handlowym Atrium, na placu przed KBP oraz w autobusach. W galeriach handlowych akcja została zaplanowana w godzinach 11.00- 18.00. W Atrium zostaną zaprezentowane księgi I – VI. Inwokację czytać będzie dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego Zdzisław Derebecki, a dalszy ciąg Księgi I „Gospodarstwo", czytać będą władze Koszalina z Prezydentem Piotrem Jedlińskim na czele. Poszczególne fragmenty odczytają m.in.: Dorota Pawłowska (dyrektorka Wydziału Kultury i Spraw Społecznych), Tomasz Czuczak (sekretarz miasta), Sebastian Tałaj (radny), Artur Wezgraj (radny), Dorota Chałat (radna), Izabela Wilke (radna), Ryszard Tarnowski (Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej). Kolejne księgi przeczytają pedagodzy i uczniowie koszalińskich szkół.

W Galerii EMKA czytanie "Pana Tadeusza" zainaugurują Tomasz Sobieraj (zastępca Prezydenta Koszalina), Artur Wiśniewski (radny) oraz Andrzej Ziemiński (Dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej). Prezentowane będą księgi VII – XII, w czytaniu będą uczestniczyć uczniowie i nauczyciele koszalińskich szkół ponadgimnazjalnych.

Do czytania fragmentów epopei zapraszamy także wszystkich chętnych koszalinian. Mogą oni skorzystać z wydania „Pana Tadeusza", które będzie udostępnione w galerii lub przynieść własny egzemplarz.

Ciekawą propozycją jest odtwarzanie poematu z płyt w autobusach MZK. Audiobooki z tekstem epopei będą umilać pasażerom czas w 8 autobusach na liniach 6, 14, 15, 16 w godzinach 6.30-22.00.

Ponadto na zakończenie Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, na placu przed Koszalińską Biblioteką Publiczną, podczas pokazów walk szermierczych na wózkach inwalidzkich Księgę IX „Bitwa" będą czytać osoby z niepełnosprawnością.

ZAPRASZAMY!