Kolejna Noc w Bibliotece za nami, a my wciąż w emocjach wspominamy wspaniały wieczór 28 kwietnia, który otworzył tegoroczną majówkę. W tym roku postawiliśmy na ekologię i okazało się, że ten temat jest bliski naszym Czytelniczkom i Czytelnikom. Przybyło Was około 2 tysięcy!
Nasza impreza to coroczna okazja, by bliżej poznać Koszalińską Bibliotekę Publiczną, także jej mniej dostępne części jak magazyny książek czy Fonotekę. Po tych zakamarkach oprowadzały bibliotekarki, a wycieczki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W pozostałych pomieszczeniach odbywały się tematyczne imprezy – warsztaty plastyczne z wykorzystaniem materiałów z recyklingu i biodegradowalnych oraz stoisko pszczelarskie. Największym entuzjazmem najmłodszych cieszył się wielki jeż, którego z wypiekami na twarzy maluchy ozdabiały słomą, trzciną, liśćmi i własną wyobraźnią. Efekt przerósł nasze oczekiwania! Jeż niebawem stanie w parku miejskim i stanie się wielkim domem dla zapylaczy.
Dopisali też uczestnicy warsztatów – dorośli uczyli się gry na didgeridoo pod okiem Macieja Lubasia, miłośnicy ogrodnictwa zapełnili Czytelnię Regionalną, gdzie porad na temat roślin udzielał Paweł Kaźmierski dyrektor Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy. W Sali Spotkań trwały warsztaty, które poprowadzili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie – piękne wieńce na głowach naszych uczestników powstały właśnie tam! Wielu z Was wyszło z Nocy z nowym zielonym przyjacielem upolowanym na Plant Swapie, czyli wymianie roślinnej prowadzonym przez Slow Koszalin przed gmachem KBP. O swojej ważnej działalności opowiadali chętnym przedstawiciele Błękitnego Patrolu WWF.
Nasz gość specjalny, Jacek Karczewski, zdradził nam wiele ptasich sekretów w arcyciekawej rozmowie z Aleksandrą Barcikowską podczas spotkania autorskiego, a potem długo podpisywał swoje książki w Galerii Region, w której zawisła wystawa „Ptak też Człowiek”. Obok, w Mediatece, można było podziwiać rysunki Justyny Horków (wystawa „Insektarium” trwa od 30 marca i to ostatni moment, by ją odwiedzić), a wypożyczalni niesamowite rzeźby Jacka Ciechanowicza, uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej „Szansa” w Białogardzie. Nie zabrakło też pięknych dźwięków w wykonaniu Pawła Gajewskiego na handpanie oraz Macieja Lubasia na didgeridoo, podopiecznych Studia Artystycznego im. Ziembińskich w trakcie Święta Czytelnika Dziecięcego, które towarzyszyło Nocy, a na koniec podczas przepięknego, klimatycznego koncertu wokalistki o czarującym glosie, czyli Kathii.
A pomiędzy tym wszystkim można było coś przekąsić, napić się marcepanowej kawy ze Szprycha Cafe, poćwiczyć asany z Yoga Life Clubem Koszalin, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w szalonym kapeluszu albo porozmawiać ze sobą lub z nami.
Ostatnich gości Nocy w Bibliotece pożegnaliśmy po godzinie 22. Cieszymy się, że wspólnie z Wami tworzymy imprezę międzypokoleniową, otwartą, integracyjną, dla dorosłych, dzieci i seniorów.
Nasza ekipa organizacyjna z KBP chce z serca podziękować wszystkim życzliwym osobom i organizacjom, które wspierały nas w tworzeniu Naturalnie...Nocy w Bibliotece. Dziękujemy:
Studio Artystyczne im. Ziembińskich,
Plastyk - PLSP im. Wł.Hasiora Koszalin,
Błękitny Patrol - pełen skład,
Slow Koszalin,
Kropek - Pracownia Lodów,
Yoga Life Club,
Ogród Botaniczny w Niegoszczy,
Warsztaty didgeridoo Maciej Lubaś,
Pawel Gajewski Handpan Fusion,
Jestem na pTAK!,
PSONI Koło w Koszalinie,
Hortum Consilio,
Pasiece Zygmunta Soróbki,
Kathia,
Borówka Music,
Wydawnictwo Poznańskie,
Jacek Karczewski.
Dziękujemy również lokalnym mediom, które promocyjnie wspierają nasze działania: Radio Plus Koszalin, Tygodnik Koszaliński Miasto, GK24.pl, Polskie Radio Koszalin, Wyborcza.pl Koszalin, TV MAX, RMF MAXX.
Do zobaczenia za rok!!!