29 czerwca 2022r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej kontynuowaliśmy wydarzenia związane z projektem pt. "Romantycznie w sercu miasta". Z okazji dwusetnej rocznicy pierwszego wydania zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, w sali kinowej odbył się pokaz krótkometrażowego filmu animowanego pt. "Świteź". "Film "Świteź" w reżyserii Kamila Polaka jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora , na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione. Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową, a wszystko to podporządkowane, skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu, muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór. Całość tworzy niezwykle ekspresyjny i unikalny estetycznie efekt. Świteź jest nowoczesnym połączeniem literatury, malarstwa, muzyki i animacji."
Po pokazie filmowym, na tarasie "Pod Bookiem" odbyły się warsztaty rękodzielnicze z wyplatania wianków z papieru. Na styl "Ballad i romansów" wpłynęły między innymi ludowe wierzenia i obrzędy, które wynikały z romantycznego zafascynowania ludowością. Wyplatanie wianków jest jednym z nich. Choć same przedmioty nie mają obecnie takiego znaczenia jak dawniej, to tradycja ich wyplatania jest wciąż żywa. Instruktorka Patrycja Szymaniak pokazała uczestnikom wiele kwiatowych wzorów, które później wykorzystywali do tworzenia własnych kompozycji. Towarzyszyła nam piękna pogoda, dużo zapału i moc kreatywności uczestników. W efekcie każdy zrobił swój niepowtarzalny wianek!
Dziękujemy, że tak chętnie braliście udział w wydarzeniach realizowanych w ramach projektu pt. "Romantycznie w sercu miasta". Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych, żeby być na bieżąco z nadchodzącymi imprezami!
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.