Koszalińska Biblioteka Publiczna i Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapraszają w dniu 6 listopada o godz. 11.30 na prelekcję pt. „Pomorskie druki pogrzebowe XVII w. – zapomniana tradycja upamiętniania zmarłych”, którą poprowadzi Agnieszka Borysowska. Spotkanie odbędzie się w sali edukacyjnej czytelni głównej KBP przy pl. Polonii 1.
Druki okolicznościowe, w tym pogrzebowe, to publikacje o charakterze okazjonalnym, a więc niejako z definicji – ulotnym, przemijającym. Opisują osadzone w czasie i przestrzeni wydarzenie czy też uroczystość, która stanowiła przejaw życia społecznego. Wydarzenia te mogły mieć charakter państwowy lub związany z działalnością jakiejś instytucji (np. ślub, urodziny lub pogrzeb władcy, inauguracja roku szkolnego, program szkolny itp.), albo prywatny – jak ślub, pogrzeb czy awans zawodowy. We współczesnych szczecińskich zbiorach zachowało się ponad 5,5 tysiąca druków okolicznościowych adresowanych do konkretnych osób, wśród których akcydentalia pogrzebowe stanowią najpoważniejszą grupę tematyczną – jest ich blisko 3 tys. Publikowanie akcydensów funeralnych zawierających mowy, kazania i wiersze poświęcone osobie zmarłego było najbardziej popularne w wieku XVII, z XVI stulecia znamy zaledwie kilka przykładów, w wieku XVIII natomiast obyczaj ten pomału zanikał. Podczas wystąpienia prelegentka przybliży ten popularny sposób upamiętniania zmarłych na przykładach druków powstałych w naszym regionie. Opowie o nadawcach i adresatach takich publikacji, o ich miejscu w ceremonii pogrzebowej, a także o właściwym dla nich języku i formie.
Dr hab. Agnieszka Borysowska jest absolwentką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, bibliotekoznawcą i filologiem klasycznym; w 2008 r. na Uniwersytecie Szczecińskim obroniła doktorat z literaturoznawstwa, w tym samym roku zdała egzamin państwowy i uzyskała kwalifikacje bibliotekarza dyplomowanego. W 2019 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Łączy kompetencje literaturoznawcy specjalizującego się w piśmiennictwie łacińskim epok dawnych (XVI-XVIII w.) i historyka książki, przy czym szczególnie interesuje się piśmiennictwem pomorskim. Od 2001 r. pracuje w Książnicy Pomorskiej im. S. Staszica w Szczecinie (obecnie jako sekretarz naukowy); od 2008 r. związana z Uniwersytetem Szczecińskim ( kierownik bibliotekoznawczych studiów podyplomowych). Organizuje konferencje naukowe oraz jest autorką, redaktorką i tłumaczem książek związanych ze swoją dyscypliną. W 2016 r. w jej opracowaniu i przekładzie ukazał się "Opis miasta Szczecina" Paula Friedeborna (wyd. 2 w 2018 r.) oraz autorska praca, stanowiąca zwieńczenie kilkuletnich badań – "Kultura książki w dawnym Szczecinie (XVII-XVIII w.)". Jest pomysłodawczynią cyklu konferencji poświęconych historii Pedagogium Książęcego w Szczecinie, w 2018 r. ukazał się drukiem plon pierwszej z nich: "Od Pedagogium Książęcego do Gimnazjum Mariackiego. Z dziejów szkolnictwa półwyższego w Szczecinie do początków XIX w." (red. A. Borysowska, Szczecin: Książnica Pomorska, 2018).
Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich realizuje projekt objazdowych wykładów regionalnych w bibliotekach publicznych województwa zachodniopomorskiego z programu dotacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.