Koszalińska Biblioteka Publiczna im. J. Lelewela, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie
i Przystanek Historia Koszalin zapraszają na spotkanie z Jarosławem Wróblewskim pt.: Legenda „Gryfa”. Historia życia generała brygady Janusza Brochwicz-Lewińskiego.
Podczas spotkania zostanie zaprezentowana książka „Gryf. Pałacyk Michla. Żytnia. Wola”
Koszalin, 6 października 2017 r., godz. 17.00
Koszalińska Biblioteka Publiczna
pl. Polonii 1
Choć brakuje mi fizycznie sił, to czuję się, jakbym miał 20 lat, a nie 96. Czuję się młody. Bardzo lubię życie. Taką mam naturę. Nie zginąłem zabity przez Sowietów ani przez niemiecki ekrazytowy pocisk podczas Powstania Warszawskiego, który rozbił się w mojej szczęce na 50-60 odłamków. Mam te szczątki do dziś pod skórą. Nie otruto mnie, nie zastrzelono, nie zabito w wypadku samochodowym. Miałem żyć – Ktoś tak postanowił. Mam wryte w głowę moje wspomnienia. Czasem wraca to do mnie ze wszystkimi detalami, jakby zdarzyło się dziś. Nie zapomnę zwłaszcza tej nocy, gdy czekałem na egzekucję, na enkawudzistę, który przyjdzie do mnie ze spluwą...
Wiem, że mam sowiecki wyrok śmierci i śmierć idzie obok swoją drogą. Jego się nie uniknie. Obojętnie, w jakim kraju i w jakim czasie, ale trzeba. Czuję, że on na mnie ciąży do dnia dzisiejszego...
Modlę się i dziękuję Bogu za każdy dzień życia.
Gen. bryg. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”
(fragment książki)
Jarosław Wróblewski - urodzony w Zielonej Górze w 1971 r. Jest absolwentem Wydziału Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był w Ruchu Młodzieży Niezależnej, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Należy do Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”.
W 2014 r. otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla stolicy. Za książkę „Zośkowiec” o losach Henryka Kończykowskiego ps. Halicz z batalionu „Zośka”, otrzymał w 2014 r. nagrodę w konkursie „Książka Historyczna Roku” za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku.