W czwartkowe popołudnie (12 września) odbyło się spotkanie promocyjne książki „Sztuka na ulicach, koszalińskie murale z czasów PRL” Krzysztofa Urbanowicza – znawcy i pasjonata koszalińskiej historii. Autor poświęcił publikację „malowidłom ściennym” z lat 70. i 80. – w większości już nieistniejącym. Warto wspomnieć, że wiele z nich powstało tuż przed Centralnymi Dożynkami w 1975 roku, w ramach upiększania miasta, a zniknęło pod kolejnymi warstwami farb lub z wyburzonymi budynkami.
Spotkanie poprowadził Piotr Pawłowski, a pytania dotyczyły między innymi kulisów powstawania wydawnictwa, zbierania dokumentacji, ale i historii dotyczących samych prac i ich autorów. Autor w kilkunastu przypadkach ustalił ich tożsamość na etapie pisania książki, posiłkując się m.in. materiałami zgromadzonymi w Muzeum w Koszalinie, Archiwum Państwowym w Koszalinie oraz Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, która jest wydawcą publikacji.
Temat książki okazał się strzałem w dziesiątkę, czego dowodzi frekwencja spotkania – wzięli w nim udział plastycy, architekci, artyści, historycy, a także osoby zainteresowane przeszłością miasta i sympatycy twórczości Krzysztofa Urbanowicza. Sala była wypełniona do ostatniego... schodka, a autor cierpliwie podpisywał bezpłatne egzemplarze.
W Galerii Region, podczas promocji książki, obejrzeć można było ekspozycję grafik przedstawiających murale zrekonstruowane przez Krzysztofa Urbanowicza i zamieszczone w książce zamiast zdjęć, które nie mogły się tam pojawić. Wystawa była zorganizowana w ramach tegorocznego Stypendium Prezydenta Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.