29 października 2021 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbyła się promocja książki „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma” Doroty Cywińskiej, Zbigniewa Wojtkiewicza i Krzysztofa Urbanowicza. Jest to najnowsze wydawnictwo Archiwum Państwowego w Koszalinie.
Podczas wydarzenia odbyła się dyskusja, w której uczestniczyli autorzy publikacji. Moderatorem rozmowy był Piotr Pawłowski. Promocja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Koszalina.
Fragment wstępu do książki:
"Mam nadzieję, że dzięki „Nieznanym twarzom Koszalina” pozwolicie sobie na historyczną podróż w świat nierozpoznanych wcześniej miejsc i niezwykłych odkryć. A te przywiodą Was do Archiwum Państwowego w Koszalinie. Do instytucji, która pełni funkcję strażnika pamięci Koszalina oraz jego mieszkańców.Szczególną rolę w stworzeniu tego wydawnictwa miała Dorota Cywińska, starszy kustosz archiwum, pomysłodawczyni koncepcji niniejszej publikacji. To dzięki niej w prace włączył się Krzysztof Urbanowicz, koszaliński artysta i miłośnik historii, oraz Zbigniew Wojtkiewicz, kolekcjoner i wieloletni darczyńca archiwum odznaczony w 2017 roku odznaką honorową „Zasłużony dla archiwistyki” przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. To dzięki niezwykle wnikliwej, szczegółowej pracy tego tercetu autorskiego możemy zaprezentować Państwu „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma” w formie tak bogatego wydawnictwa.Konsultacją merytoryczną autorom służył dr Kacper Pencarski, historyk, archiwista, pomorzoznawca związany zawodowo z Akademią Pomorską w Słupsku oraz z Archiwum Państwowym w Koszalinie. Autorem opracowania graficznego, doskonale wpisującego się w zaprezentowane materiały archiwalne, jest Mariusz Król z Vidoque graphic design atelier.Ogromna przyjemność i radość możliwości zaprezentowania Państwu tej książki jest tym większa, że odbywa się w 2021 roku – roku jubileuszu 60-lecia działalności naszego koszalińskiego archiwum. Mam nadzieję, że podobnie jak archiwiści, potraktujecie tę publikację jak prezent, swoiste podsumowanie naszych wielowymiarowych działań, które mają na celu pielęgnowanie dziedzictwa lokalnego, regionalnego i narodowego. Katarzyna Królczyk Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie "
Osoby, które nie mogły bezpośrednio uczestniczyć w spotkaniu mogą obejrzeć wydarzenie online, pod LINKIEM
Transmisja została przeprowadzona na profilu FB AP i Politechniki Koszalińskiej. Realizacją zajęło się Studio HD Politechniki Koszalińskiej.
Autorem fotorelacji z wydarzenia jest Marcin Betliński.