Kolegium Redakcyjne
Kolegium Redakcyjne

11 grudnia w sali kinowej KBP przy placu Polonii 1 odbyła się promocja pięćdziesiątego pierwszego numeru "Rocznika Koszalińskiego" (2023), wydawanego przy współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie.

Podczas spotkania można było wysłuchać trzech interesujących prelekcji, autorów piszących do publikacji. Joanna Chojecka zaprezentowała okrutną, ale ciekawą historię koszalińskich procesów o czary. Anna Gut-Czerwonka przedstawiła sylwetki regionalnych twórców pomników – Zygmunta Wujka, Wiesława Adamskiego oraz Romualda Wiśniewskiego. Natomiast Krzysztof Urbanowicz zaprezentował publiczności krótki film pt. ''Ernst Sachse – Burmistrz, który wprowadził Koszalin w XX w.". Wszystkie wystąpienia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem publiczności.

Spotkanie poprowadzili: dyrektor KBP – Dariusz Pawlikowski oraz sekretarz Kolegium Redakcyjnego – Iwona Sławińska.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie oraz Archiwum Państwowemu w Koszalinie za współpracę przy wydawaniu "Rocznika Koszalińskiego".

Rocznik Koszaliński jest czasopismem o bogatej tradycji. Pierwszy numer ukazał się w 1965 roku i został przygotowany przez sekcję naukowo-badawczą Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział  w Słupsku. Od roku 1992 rolę wydawcy przejęła Koszalińska Biblioteka Publiczna.

W numerze 51 (2023) wydawnictwa, znalazło się wiele artykułów poruszających tematykę dotyczącą regionu koszalińskiego. Przeczytać można między innymi o: początkach zainteresowania naukowego Jamnem i jego kulturą, historii koszalińskich procesów o czary z lat 1620–1626, powstaniu i historii koszalińskiego szpitala w latach 1912–1945, korzeniach koszalińskiej rodziny Kielarów, budowie i powstaniu pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Koszalinie czy twórcach koszalińskich pomników: Zygmuncie Wujku, Wiesławie Adamskim i Romualdzie Wiśniewskim. Wśród tekstów opublikowanych w tym numerze po raz pierwszy pojawia się dział Varia, a w nim tekst o książce dziennikarza związanego z „Rocznikiem Koszalińskim” – Jerzym Rudziku oraz prezentacja kolekcji regionalnej KTSK, która eksponowana jest w siedzibie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie. Nie zabrakło sylwetek mniej lub bardziej znanych koszalinian, w tym numerze Ernsta Sachse oraz Marii Hudymowej.

Tradycyjnie tom uzupełniają jubileusze, w tym roku dotyczące 55-lecia Politechniki Koszalińskiej, 70-lecia Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, 65-lecia Zespołu Szkół nr 8 w Koszalinie oraz 50-lecia gmachu głównego Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Nie zabrakło także podsumowań wydarzeń, które odbywały się w ubiegłym roku w Koszalinie, pożegnań i wspomnień mieszkańców miasta oraz bibliografii regionu z roku 2023.

 

GALERIA
Autorzy podczas dyskusji.
Autorzy podczas dyskusji.
Iwona Sławińska podczas promocji Rocznika Koszalińskiego.
Iwona Sławińska podczas promocji Rocznika Koszalińskiego.
Egzemplarze Rocznika Koszalińskiego.
Egzemplarze Rocznika Koszalińskiego.
Publiczność na spotkaniu.
Publiczność na spotkaniu.