Rocznik Koszaliński.
Rocznik Koszaliński.

"Rocznik Koszaliński" nr 51 (2023) e-book do pobrania

Rocznik Koszaliński jest czasopismem o bogatej tradycji. Pierwszy numer ukazał się w 1965 roku i został przygotowany przez sekcję naukowo-badawczą Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział  w Słupsku. Od roku 1992 rolę wydawcy przejęła Koszalińska Biblioteka Publiczna.

W numerze 51 (2023) wydawnictwa, znalazło się wiele artykułów poruszających tematykę dotyczącą regionu koszalińskiego. Przeczytać można między innymi o: początkach zainteresowania naukowego Jamnem i jego kulturą, historii koszalińskich procesów o czary z lat 1620–1626, powstaniu i historii koszalińskiego szpitala w latach 1912–1945, korzeniach koszalińskiej rodziny Kielarów, budowie i powstaniu pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Koszalinie czy twórcach koszalińskich pomników: Zygmuncie Wujku, Wiesławie Adamskim i Romualdzie Wiśniewskim. Wśród tekstów opublikowanych w tym numerze po raz pierwszy pojawia się dział Varia, a w nim tekst o książce dziennikarza związanego z „Rocznikiem Koszalińskim” – Jerzym Rudziku oraz prezentacja kolekcji regionalnej KTSK, która eksponowana jest w siedzibie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie. Nie zabrakło sylwetek mniej lub bardziej znanych koszalinian, w tym numerze Ernsta Sachse oraz Marii Hudymowej.

Tradycyjnie tom uzupełniają jubileusze, w tym roku dotyczące 55-lecia Politechniki Koszalińskiej, 70-lecia Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, 65-lecia Zespołu Szkół nr 8 w Koszalinie oraz 50-lecia gmachu głównego Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Nie zabrakło także podsumowań wydarzeń, które odbywały się w ubiegłym roku w Koszalinie, pożegnań i wspomnień mieszkańców miasta oraz bibliografii regionu z roku 2023.

ZAŁĄCZNIKI
Plik Pobrano
rocznik-koszalinski-2023.pdf 307