Na zdjęciu: Andrzej Kuczkowski, w tle grafika zbójcy
Na zdjęciu: Andrzej Kuczkowski, w tle grafika zbójcy

UWAGA! Lista uczestników wydarzenia jest już ZAMKNIĘTA!

Koszalińska Biblioteka Publiczna i archeolog Andrzej Kuczkowski w dniach 12, 19 oraz 26 września zapraszają na spacery śladami tajemnic Góry Chełmskiej.
Liczba uczestników będzie ograniczona do 20 osób. Zapisy przyjmujemy pod nr tel. 94 348 15 62 lub mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejsce zbiórki to: skrzyżowanie ul. Piłsudskiego i Chałubińskiego, godz. 10.00.

Program spacerów jest taki sam, więc prosimy zapisywać się tylko na jeden termin.

Góra Chełmska to obszar z jednej strony leżący blisko Koszalina, często i chętnie odwiedzany przez mieszkańców, miejsce rekreacji i odpoczynku, ale przez długie wieki była to przestrzeń niezwykła.

Wraz z Andrzejem Kuczkowskim, koszalińskim archeologiem i regionalistą, odbędziemy spacer śladami najciekawszych wydarzeń z dziejów Góry Chełmskiej. Zaczniemy u jej stóp, gdzie kilka tysięcy lat temu rozciągały się niedostępne bagna, gdzie składano ofiary z ozdób i broni. To także tu znajdował się tajemniczy Staw Czarownic.

Następnie wejdziemy nieco wyżej, w okolice dawnej wieży ciśnień, gdzie jeszcze w początkach XX wieku dochodziło do krwawych napadów na podróżnych, którzy doznawali uszczerbku na zdrowiu nie tylko z ręki bandytów. W 1904 roku we znaki dała się pewna…agresywna sarna.

Później wejdziemy w głąb lasu, gdzie wejdziemy na…znany z legend zamek zbójców chełmskich, który istniał naprawdę.
Nieco później, z tymi z Państwa, którym nie straszne są opowieści z dreszczykiem dojdziemy do miejsca, gdzie jeszcze na początkach XX wieku pojawiał się demon mordujący przejeżdżających woźniców.

Stamtąd ruszymy na szczyt, gdzie znajdziemy najważniejsze pozostałości po dziejach i legendach Góry Chełmskiej. To tu istniała kaplica pielgrzymkowa, to tutaj zapadł się zaczarowany zamek, to także tutaj znajdowała się latarnia, która jednakże nie wskazywała drogi marynarzom…

Nasz spacer zakończymy na stadionie, który jeszcze w początkach lat 90. XX wieku służył jako miejsce rozgrywek piłkarskich…
Zapraszamy serdecznie na spacer pełen opowieści, legend, zjaw i zagadek, które chociaż miały miejsce tak blisko nas są nadal nieodkryte.

Impreza realizowana w ramach projektu "Wytropić zbójców z Gracjanem" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje 2020"

GALERIA
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Logo Narodowego Centrum Kultury
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Logo Narodowego Centrum Kultury