Niedawne odkrycie fragmentów zaginionego pomnika Fryderyka Wilhelma na obrzeżach Koszalina wzbudza wielkie emocje i stawia pytania o rozwiązanie jednej z największych zagadek historycznych miasta. Pomnik, który przez ponad 200 lat stał w centrum koszalińskiego rynku, zniknął w 1945 roku w tajemniczych okolicznościach, a teraz, po dekadach, jego części mogą wreszcie ujrzeć światło dzienne.

To niezwykłe odkrycie doskonale wpisuje się w atmosferę tajemnicy, którą Alfred Szklarski tak umiejętnie kreował w swoich powieściach. Koszalińska Biblioteka Publiczna już w 2017 roku, w ramach cyklu imprez promujących twórczość tego wybitnego autora z okazji 105. rocznicy jego urodzin, stworzyła komiks „Tomek i tajemnica zaginionego pomnika” łączący twórczość Szklarskiego z lokalną historią.

Co ciekawe, komiks ten został przygotowany przez dzieci i młodzież z Koszalina i powiatu koszalińskiego. Zdolni młodzi artyści, którzy brali udział w warsztatach graficznych, ilustrowali fabułę komiksu, powstałą podczas wcześniejszych warsztatów literackich z Małgorzatą Karoliną Piekarską. W ten sposób powstała opowieść inspirowana książkami Szklarskiego, która przedstawia przygody prawnuka Tomka Wilmowskiego zaangażowanego w poszukiwanie zaginionego pomnika.

Teraz, gdy fragmenty prawdziwego pomnika prawdopodobnie zostały odnalezione, możemy poczuć się jak bohaterowie powieści przygodowych, odkrywając na nowo historię naszego miasta. Na wszystkich zainteresowanych tą fascynującą tematyką, w budynku głównym Koszalińskiej Biblioteki Publicznej czekają egzemplarze komiksu „Tomek i tajemnica zaginionego pomnika”, które przeniosą Was w świat przygód inspirowanych historią Koszalina. Komiks znajdziecie również w naszej wirtualnej czytelni: https://www.biblioteka.koszalin.pl/wirtualna-czytelnia/rok-2017/tomek-i-tajemnica-zaginionego-pomnika

Zachęcamy do czytania!