Od 3 do 9 marca świętujemy Tydzień E-Książki (na świecie obchodzony już od 9 lat). Koszalińska Biblioteka Publiczna włącza się po raz drugi w te obchody przypominając o książkach elektronicznych (e-książkach).
Podkreślamy, że przy okazji tych obchodów należy też promować biblioteki cyfrowe, przede wszystkim naszą Zachodniopomorską Bibliotekę Cyfrową. Wspólnie z Książnicą Pomorską oraz 10 bibliotekami z województwa zachodniopomorskiego stworzyliśmy ZBC POMOERANIA. Celem utworzenia biblioteki cyfrowej jest przeniesienie za zapis cyfrowy stron dokumentów stanowiących regionalne i narodowe dziedzictwo kulturowe, jak również dorobek naukowy pracowników zachodniopomorskich uczelni. Zbiory tysięcy dokumentów są udostępniane on-line. Warto wymienić m.in. stare druki, rękopisy, materiały kartograficzne, muzyczne, ikonograficzne (np. pocztówki czy zdjęcia) pochodzące z bibliotek publicznych Szczecina, Koszalina i innych bibliotek regionu. Ważne miejsce stanowią pomeranika – zabytki piśmiennictwa regionalnego, dokumenty kartograficzne, muzyczne, ikonograficzne, książki i czasopisma regionalne oraz tzw. DŻS-y (dokumenty życia społecznego: ulotki, afisze, plakaty itp.). Wśród publikacji wprowadzanych do POMERANII są też pełne teksty dokumentów urzędowych (archiwalnych i bieżących), przepisów prawa lokalnego oraz biuletyny informacyjne i prasa lokalna.
Aktualnie do zasobu ZBC POMERANIA Koszalińska Biblioteka Publiczna wprowadziła roczniki „Głosu Koszalińskiego" za lata 1950-1981 (do III kwartału 1981 r. – 9744 publikacji), które z uwagi na stan zachowania nie powinny być udostępniane w tradycyjnej formie. Ponadto w bazie znajdują się Uchwały Rady Miejskiej w Koszalinie (1141 publikacji), publikacje KBP (37 publikacji). Ogółem w latach 2009-2013 wprowadzono 10923 publikacje. Jest to duży sukces, tym bardziej, że zajmuje się tym jedna osoba, a upublicznianie w bibliotece cyfrowej tych materiałów chroni oryginał przed zniszczeniem i daje możliwość korzystania z zasobu w Sieci.
Warto też przypomnieć, że w styczniu 2013 roku zawiązane zostało konsorcjum umożliwiające dostęp czytelników biblioteki do serwisu IBUK, czyli internetowej czytelni on-line oferowanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Do Zachodniopomorskiego Konsorcjum Bibliotek należą, Koszalińska Biblioteka Publiczna w Koszalinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie oraz Książnica Pomorska w Szczecinie.
Umowa licencyjna zawarta została z Wydawnictwem Naukowym PWN w Warszawie i upoważnia do użytkowania elektronicznych wersji publikacji. Obejmuje dostęp do ogółem 395 ibuk-ów.
Znajdziemy tam publikacje między innymi z nauk humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, społecznych, ekonomicznych. Reprezentowane są one przez prawo, pedagogikę, medycynę, nauki polityczne, biologię, psychologię, zarządzanie, ekonomię.
Wydawcami ibuk-ów są między innymi Wydawnictwo Naukowe PWN, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Oficyna Wydawnicza Impuls, Wolters Kluwer, Wydawnictwo Scholar, Wydawnictwa Uniwersytetów w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Łodzi.
Dostęp do serwisu jest możliwy pod adresem http://libra.ibuk.pl od 05.02.2013r. z komputerów udostępnionych czytelnikom na filiach oraz w czytelni budynku głównego KBP. Ponadto czytelnicy zainteresowani możliwością dostępu do serwisu IBUK z komputerów domowych będą mogli uzyskać stosowny kod dostępu we wszystkich agendach KBP.
Czytanie książek w IBUK LIBRA umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecane jest używanie aktualnej wersji Google Chrome. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies. Konieczne jest założenie indywidualnego konta myIBUK poprzez podanie adresu email oraz hasła. Po zalogowaniu domyślnie prezentowane są dostępne publikacje przy których pojawia się ikonka książki („czytaj"). Po jej naciśnięciu treść otwiera się w nowym oknie (czytniku), dającym wiele możliwości pracy z tekstem.
Poza materiałami zdigitalizowanymi KBP oferuje książki mówione – przede wszystkim audiobooki (posiadamy aktualnie 1086 tytułów). Książki do słuchania zdobywają coraz większą popularność. Świadczy o tym ewidentnie zainteresowanie naszych czytelników, którym udostępniliśmy ok. 3000 tytułów i cały czas uzupełniamy o nowości. Płyty z tekstem literackim (CD lub MP3) to gł. powieści, lektury szkolne, ale też poradniki, kursy językowe, bajki. Oddział Zbiorów Audiowizualnych uzupełnia katalog na bieżąco, równolegle do książek tradycyjnych. Książki audio wypożyczamy na miesiąc, maksymalnie można wybrać jednocześnie 3 tytuły. Katalog audiobooków jest dostępny on-line na naszej stronie internetowej www.biblioteka.koszalin.pl.