Logo Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

Już po raz trzeci Koszalińska Biblioteka Publiczna przyłącza się do corocznych międzynarodowych obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej.

Tydzień Edukacji Globalnej, obchodzony od 16 lat, ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na konieczność prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne, systematyczne działania skierowane do konkretnych społeczności lokalnych.

Ideą Tygodnia jest zapoznanie ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród młodzieży postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową. Obchody TEG mają przyczynić się do pobudzenia aktywności na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, uświadomić odpowiedzialność za własne działania.
Podczas trwania TEG chcemy przypominać o współzależnościach pomiędzy nami i mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu, jednocześnie pokazywać problemy wspólne dla całej ludzkości i zachęcać do szukania konkretnych rozwiązań.

W tym roku Tydzień Edukacji Globalnej będzie trwał od 15 do 23 listopada. Zapraszamy do budynku głównego i zapoznania się z ekspozycją książek nawiązujących do hasła tegorocznej edycji:
„Czy wiesz, co zjesz jutro? Nie wszyscy na świecie są pewni codziennego posiłku. TEG 2014 – BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE"

W związku z tematem przewodnim tegorocznej edycji TEG, w szczególności chcemy zachęcić do refleksji dotyczącej pochodzenia żywności, sprawiedliwego handlu, a także przyjrzenia się w tym kontekście własnym, codziennym nawykom i decyzjom konsumenckim.

Warto nadmienić, że tegoroczna edycja Tygodnia Edukacji Globalnej odbywającego się pod patronatem Centrum Północ-Południe przy Radzie Europy.

Edukacja globalna to działania edukacyjne czy informacyjne skierowane do konkretnego społeczeństwa i mające na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata oraz jakie czynniki kształtują międzynarodowy rozwój. Edukacja globalna przybliża sytuację zarówno w krajach rozwijających się, jak i przechodzących transformację, ułatwia zrozumienie globalnych zależności między społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się. Ma ona na celu ponadto skłonienie do krytycznej i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają korzystny bądź ujemny wpływ na jakość życia w innych krajach. W efekcie edukacja globalna winna doprowadzić do osobistego zaangażowania ludzi na rzecz walki z biedą i ubóstwem oraz nierównością na świecie i świadomego włączenia się w przebieg budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności.