Tydzień zakazanych książek w KBP
Tydzień zakazanych książek w KBP

Już po raz kolejny we wrześniu Koszalińska Biblioteka Publiczna włącza się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek.

Tydzień ten (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest prawo, do którego społeczeństwo amerykańskie przywiązuje szczególne znaczenie.

Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był akcją edukacyjną, ale także okazją do zwrócenia uwagi na interesujące przypadki z historii literatury światowej. Ważne, by sprowokował ciekawość, zmobilizował do czytania, może w tym okresie szczególnie książek, które zaszufladkowano, obarczono mianem niepoprawnych, niebezpiecznych, szkodliwych.

Na wystawie w budynku głównym udostępnimy informacje dot. książek, które kiedyś uznano za niepoprawne politycznie czy obyczajowo. Cenzura – jako zjawisko – nasiliła się przede wszystkim po 1450 roku, kiedy Jan Gutenberg wynalazł druk. Tłumaczono to niepokojem o łatwość popularyzacji herezji. Później nie trzeba było już popularyzować tekstów niezgodnych z myślą Kościoła Katolickiego, by znaleźć się na cenzurowanym. Tortury, okaleczanie, inne kary (nawet śmierć) groziły nawet za ostrzejszy w wymowie pamflet, sztukę teatralną z nieodpowiednim podtekstem czy książkę na niestosowny temat. Warto wspomnieć, że problemy z cenzura miał nawet William Szekspir – ze sztuki „Ryszard II" usunięto pewne fragmenty, a „Król Lear" wywołał zgorszenie z uwagi na rzekomą aluzję przedstawionego szaleństwa władcy do zachowania króla Jerzego III .

Zapraszamy do biblioteki przy pl. Polonii 1 od poniedziałku 22 września. Zachęcamy do zapoznania się z listą zakazanych tytułów oraz wypożyczania i świadomego czytania niepoprawnych dzieł!

W obchody TZK angażuje się przede wszystkim stowarzyszenie Bibliosfera.org, zachęcając biblioteki, księgarnie i szkoły do przyłączenia się do akcji.