W ramach obchodów 40-lecia utworzenia Wojskowych Obozów Internowania Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza 8 listopada o godzinie 12:00 do sali kinowej przy placu Polonii 1, gdzie będzie miał miejsce panel dyskusyjny "I nazywali to Wojskiem Polskim...", zorganizowany przez Stowarzyszenie Osób Internowanych CHEŁMINIACY 1982. W trakcie wydarzenia będzie można również zapoznać się z wystawą pod tym samym tytułem.
Tuz przed oficjalnym zawieszeniem stanu wojennego i likwidacją cywilnych miejsc internowania utworzono 13 Wojskowych Obozów Internowania.
W obozach tych osadzono ponad 1700 działaczy związkowych SOLIDARNOŚCI, którzy, pomimo rocznych restrykcji stanu wojennego, nie zaprzestali swojej działalności na rzecz niepodległości naszej Ojczyzny.
Dla zakamuflowania przed opinią publiczną, władze reżimu komunistycznego uciekły się do internowania, pod pozorem powołania do wojska. Zorganizowano 10 Wojskowych Obozów Internowania dla ćwiczeń rezerwy i 3 dla służby zasadniczej.
Osadzeni od 5 listopada 1982 r. do 2 lutego 1983 r. najczęściej byli przetrzymywani w namiotach na terenie poligonów, w skandalicznych warunkach i byli zmuszani do ciężkich, bezsensownych prac w postaci kopania niewiadomego przeznaczenia rowów a następnie ich zasypywania lub wybierania błota z nieużywanej drogi terenowej.
Serdecznie zapraszamy!