Witajcie!
Uwielbiacie przygodę, zagadki rysunkowe i łamigłówki, chcecie się pobawić w detektywa i wytropić zbójców z Gracjanem? Właśnie na Was czekamy!
Wyobraźcie sobie, że chodzicie znajomymi ulicami, mijacie dobrze znane Wam miejsca, wchodzicie w różne zakamarki miasta i nagle widzicie przed sobą zbójcę z groźną miną. Tak, tak – to nie jest fragment książki ale scenariusz, który może przydarzyć się każdemu z nas. W przestrzeni miejskiej Koszalina umieściliśmy kilkanaście sylwetek zbójców, bohaterów legendy Gracjana Bojara-Fijałkowskiego pt. „O zbójcach z Góry Chełmskiej i mosiężnym rogu”.
Na czym polega zabawa?
• Znajdź w przestrzeni miejskiej 11 postaci zbójców (znajdą się m.in. przy naszych bibliotekach).
• Będziesz potrzebować smartfona ze specjalną aplikacją do sczytywania kodów QR (taka aplikacja jest bezpłatna).
• Kiedy spotkasz zbójcę gdzieś w mieście sczytaj kod QR przez swój telefon. Kody przekierują do strony biblioteki, gdzie każdy zbójca ukrył jakąś zagadkę, kolorowankę czy rebus. Są tam też fragmenty legend Gracjana Bojara – Fijałkowskiego.
• Po spotkaniu wszystkich 11 zbójców i pobraniu na swój telefon łamigłówek zapraszamy do biblioteki – zbójcy z Góry Chełmskiej zostawili w Wypożyczalni w Budynku Głównym wiele upominków dla najwytrwalszych tropicieli.
UWAGA! Nagrody są przewidziane dla osób, które pokażą na swoim telefonie 11 różnych zabaw, ściągniętych przez naszą stronę.
Słów kilka o autorze legend pomorskich:
Gracjan Bojar-Fijałkowski żył w latach 1912 - 1984. Jako oficer Wojska Polskiego, a później partyzant Armii Krajowej, brał udział w II wojnie światowej. Został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, a następnie w innych obozach zagłady. Przeżycia te mocno zdeterminowały jego późniejszą twórczość literacką i naukową. Wiele uwagi poświęcił dziejom Pomorza Zachodniego, gdzie mieszkał od 1958 r. Twórczość ta miała charakter pionierski. Jako jedyny sięgał do słowiańskiej przeszłości tego regionu. Owe fascynacje zaowocowały wieloma legendami i podaniami, które doczekały się kilkunastu wydań.
Wybrane publikacje:
„Morze szumi jak dawniej” (Wydawnictwo Poznańskie, 1961),
„Wróżba Swantewita: wybór baśni, podań i legend Pomorza Środkowego” (KTSK, 1977),
„Losy jeńców wojennych na Pomorzu Zachodnim i w Meklemburgii 1939-1945” (WMON, 1979),
„Mury Drahimia" (WMON, 1982),
„Szczęście pod jaskółczym gniazdem: z wierzeń, obrzędów i zwyczajów ludowych na Pomorzu Zachodnim” (KTSK, 1986).
Projekt „Wytropić zbójców z Gracjanem” skierowany jest do wszystkich grup społecznych. Ma on na celu wzmocnienie uczestnictwa mieszkańców Koszalina w kulturze oraz upamiętnienie Gracjana Bojara-Fijałkowskiego, zasłużonego koszalińskiego pisarza, autora m.in. zbioru legend „O księżniczkach, zbójcach, karzełkach i... : wybór pomorskich legend”, który KBP wydała w 2012 r. w 100. rocznicę urodzin pisarza. W ramach projektu stworzymy w przestrzeni publicznej Koszalina oraz w Budynku Głównym Koszalińskiej Biblioteki Publicznej miejsca pamięci poświęcone autorowi, na którego twórczości wychował się niejeden mieszkaniec Koszalina. Chcemy zadbać o edukację kulturalną małych koszalinian i złożyć hołd autorowi. Dzięki projektowi starsi odświeżą sobie treść legend pisarza, zaś młodsi zapoznają się z jego twórczością i dziejami Pomorza Zachodniego. Korzyścią, wynikającą z towarzyszących zadań, będzie budowanie wspólnot wielopokoleniowych, pogłębianie więzi lokalnych, współpraca między organizacjami i wzrost liczby odwiedzin w budynku głównym KBP i jej filiach.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.