W sobotę, 10 września, nastąpiło oficjalne zakończenie oraz ogłoszenie wyników 13. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Werdyktem Jury w składzie: Wojciech Otto – przewodniczący, Grażyna Błęcka-Kolska, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jabłoński, Nidal Al-Dibs
po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (7 filmów), dokumentalny (23 filmy) oraz amatorski (8 filmów) bardzo wysoko oceniło filmy „Zanim się pojawiłeś" oraz „Opiekun", ale ze względu na ogromne różnice w produkcji w porównaniu z resztą filmów, widzieliby je bardziej w pokazach specjalnych.
W kategorii film amatorski – Jury pragnęłoby w przyszłości obejrzeć więcej tego typu filmów i oczekiwałoby większego zaangażowania w sferze idei i realizacji.
Motyl 2016 w kategorii film amatorski dla filmu „Tajemnice oceanu" w reżyserii Anny Radeckiej za ciekawe pomysły animacyjne i ogromny wkład pracy w procesie realizacji.
Ze względu na wielość filmów dokumentalnych w konkursie oraz wartość tych obrazów, postanowiono wyróżnić 3 z nich.
Trzecie Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Dobra dziewczyna" w reżyserii Solveig Melkeraaen za podjęcie trudnego i złożonego tematu oraz nowatorski sposób ujęcia.
Drugie Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Baśka, kameruj!" w reżyserii Gabrieli Mruszczak za: naturalność, poczucie humoru, niebanalność i optymizm bohaterów oraz niepohamowaną wolność tworzenia.
Pierwsze Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Wytrwały Meia" w reżyserii Ricardo Koanuka za kreację bohatera: jego energię, radość życia i zwyczajną ludzką mądrość.
Motyl 2016 w kategorii film dokumentalny dla filmu „Wyślę Wam kartkę" w reżyserii Anny-Dudy Ziętek za piękno wewnętrzne głównej bohaterki, wrażliwość i kunszt realizacyjny autorów, a także za ukazanie pasji życia mimo wszystko.
Motyl 2016 w kategorii film fabularny dla filmu „Nena" w reżyserii Saskii Diesing za podjęcie kontrowersyjnego tematu, mądrość i subtelność w budowaniu relacji międzyludzkich oraz przekonującą wizję współistnienia życia i śmierci.
Nagrodę publiczności otrzymuje film „Marzenie. Prawdziwa historia" w reżyserii Artura Dziurmana.
Nagroda specjalna Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych: film „Bracia" w reżyserii Szymona Jana Sinoffa