Grafika promująca Żywą Bibliotekę

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w projekcie "Żywa Biblioteka", który po kilku latach nieobecności wraca do naszej instytucji.

Wydarzenie odbędzie się 25 października 2024r. w godzinach 11:00 - 17:00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy placu Polonii 1.

Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog społeczny. Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, czytelnik/czytelniczka Żywej Biblioteki może wybierać z całego szeregu tytułów. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa. Osoby, które przychodzą do Żywej Biblioteki, rejestrują się i dostają kartę biblioteczną. Następnie zapoznają się z Katalogiem dostępnych tytułów Żywych Książek – ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są stereotypy i uprzedzenia. Wybór Żywych Książek jest odpowiedzią na aktualne potrzeby danej społeczności i opiera się na lokalnym kontekście.

Najważniejszymi wartościami Żywej Biblioteki są otwartość, różnorodność i poszanowanie praw człowieka.

Od 2004 roku jest ona oficjalną metodą Rady Europy w edukacji o prawach człowieka.

Katalog Żywych Książek, które będą gościły w KBP podczas wydarzenia:

* Aktywny Autysta

* Amazonka

* Kobieta poruszająca się na wózku inwalidzkim

* Kobieta za kółkiem autobusu

* Matka długo karmiąca piersią

* Mama osoby transpłciowej

* Osoba niebinarna

* Osoba niedowidząca

* Osoba niesłysząca

* Osoba po kryzysie psychicznym

* Transmężczyzna

* Ukrainka

* Weganin

Grupy zorganizowane zainteresowane udziałem w Żywej Bibliotece proszone są o wcześniejszy kontakt na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub nr telefonu: 513 689 730.