ŻYWA BIBLIOTEKA W KBP
14-17 marca ZAPRASZAMY NA CYKL IMPREZ:
14 marca o godzinie 16.30 otwarcie wystawy, 17.00 - maraton filmowy,
15 marca - godzina 17.00 - spotkanie autorskie z Iykiem Nnaka,
16 marca - godzina 9.00 - pokaz filmów dokumentalnych,
17 marca - ŻYWA BIBLIOTEKA !!!
PRZECZYTAJ PROLOGI ŻYWYCH KSIĄŻEK !
Żywa Biblioteka i imprezy towarzyszące
w KBP 14-17 marca 2011
Projekt „Żywa Biblioteka", czyli metoda edukacji o prawach człowieka (stosowana w kilkudziesięciu krajach świata) jest sposobem na oswajanie z innością, która ma zapobiegać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu. Realizuje się to poprzez zorganizowanie otwartego spotkania z przedstawicielami grup dyskryminowanych. Celem projektu jest dotarcie do jak największej grupy osób z informacją, że inny nie znaczy gorszy czy mniej wartościowy. Zauważamy w naszym środowisku lokalnym potrzebę propagowania tolerancji. Poprzez projekt chcemy włączyć się do wymiany poglądów na temat dyskryminacji.
Impreza jest realizowana w formie biblioteki, czyli są Książki - osoby reprezentujące grupy dyskryminowane, są Czytelnicy, tj. wszyscy, którzy zechcą w tym dniu odwiedzić KBP i porozmawiać z wybraną żywą książką i są Bibliotekarze - osoby obsługujące Żywą Bibliotekę, udostępniające żywy księgozbiór.
To szczególne spotkanie „twarzą w twarz" Czytelnika i Książki ma przede wszystkim wpłynąć na stereotypy i uprzedzenia względem konkretnej grupy - mniejszości, którą dana Książka reprezentuje.
Cieszymy się, że takie wyjątkowe wydarzenie będzie realizowane w Koszalinie. Mamy nadzieję na nowe bogate doświadczenia oraz pełen różnorodności czas spędzony w przyjemnej atmosferze.
Zapraszamy serdecznie!!!
14.03.20011 (poniedziałek)
godz. 16.30: uroczyste otwarcie wystawy „Przeciwdziałaj dyskryminacji - to nie jest trudne" (Galeria Region)
Na wystawę składają się plakaty prezentujące podstawowe informacje o sytuacji danej grupy dyskryminowanej oraz stanowiące artystyczną wizję codziennego życia osób należących do dyskryminowanych grup. Plakaty dotyczą problematyki dyskryminacji ze względu na brak pełnej sprawności (niepełnosprawność), wiek, orientację seksualną, wyznanie oraz pochodzenie etniczne lub narodowość.
16.45-17.00: rozstrzygnięcie konkursu na plakat „Świat bez dyskryminacji" oraz wręczenie nagród zwycięzcom. Otwarcie wystawy „Świat bez dyskryminacji" - Galeria Region
godz. 17.00: prezentacja - we współpracy z CK105 - filmów fabularnych w sali kinowej KBP:
1. "Daleko od nieba", Reż. Todd Haynes, USA 2002; Dystrybucja: SPI
2. „Fanatyk", Reż. Henry Bean, USA 2001; Dystrybucja: TANTRA
WSTĘP WOLNY!
15.03.2011-16.03.2011 (wtorek-środa)
godz.: 08.00-16.00 - warsztaty antydyskryminacyjne wrażliwości genderowej komplementarne z projektem Żywa Biblioteka przeprowadzone przez trenerkę Annę Urbańczyk dla pracowników Koszalińskiej Biblioteki Publicznej - sala klubowa
15.03.2011 (wtorek)
godz. 17.00 - spotkanie autorskie z Iykiem Nnaka, autorem BLACK FACTOR, ciemnoskórym pisarzem mieszkającym w Koszalinie. Możliwość zakupienia powieści BLACK FACTOR - sala kinowa.
WSTĘP WOLNY!
Iyke Lawrence Nnaka urodził się w 1978 roku w Nigerii i tam też ukończył college. Po raz pierwszy przyjechał do Polski w roku 2000. Jest z zamiłowania podróżnikiem. Posiada ogromny bagaż doświadczeń, wynikający z życia w różnych zakątkach świata, a zwłaszcza Europy. Posługuje się językami: igbo, angielskim, polskim, niemieckim i arabskim.
16.03.2011 (środa)
godz. 9.00 Wykład dr Moniki Kaczmarek-Śliwińskiej z Politechniki Koszalińskiej o prawach człowieka oraz prezentacja filmów dokumentalnych zw. z prawami człowieka, dyskryminacją (Niebieskoocy, Delikatnie nas zabijają, Maska twardziela - opisy poniżej) - sala kinowa WSTĘP WOLNY!
17.03.2011 (czwartek)
godz.: 12.00-19.00 projekt Żywa Biblioteka w KBP - rozmowy z Książkami w Galerii Region
Książki, które będziemy udostępniać: Ateistka, Były pensjonariusz zakładu karnego, Feministka, Gej, Lesbijka, Osoba z niepełnosprawnością, Osoba ciemnoskóra, Osoba niesłysząca, Osoba pochodzenia żydowskiego, Osoba starsza, Ukrainiec, Wegetarianin.
godz.: 12.00-19.00 prezentacja filmów dokumentalnych zw. z prawami człowieka, dyskryminacją (Niebieskoocy, Delikatnie nas zabijają, Maska twardziela) - sala za czytelnią książek
WSTĘP WOLNY!
Niebieskoocy (Blue Eyed)
Film oferuje widzom szansę obejrzenia zapisu warsztatu prowadzonego przez jedną z najsłynniejszych amerykańskich trenerek warsztatów różnościowych, Jane Elliott. Filmowy zapis ćwiczenia, które Jane Elliott po raz pierwszy przeprowadziła w 1968 roku były emitowany już przez wiele stacji telewizyjnych Stanach Zjednoczonych. Elliott sama stwierdza że "Niebieskoocy to najlepszy ze wszystkich filmów jakie do tej pory zrobiono na temat moich warsztatów, podsumowuje on 28 lat mojej pracy w szkołach, na uniwersytetach i w korporacjach". Elliott uważa, że "osoba, która wychowała się w amerykańskim społeczeństwie jest ukształtowana do bycia rasistą/tką. Żyjemy w różnych światach, jeden jest czarny, a drugi biały". Elliott uważa, że najlepszą metodą uczenia o rasizmie jest stworzenie sytuacji, w której biali doświadczą na sobie dyskryminacji. W Niebieskookich obserwujemy grupę 40 osób. Są wśród nich nauczyciele/lki, policjanci/tki, pracownicy/ce administracji i pomocy społecznej. Osoby o różnym kolorze skóry, pochodzeniu, kobiety i mężczyźni. Elliott wdraża pseudonaukową teorię, która uzasadnia niższość osób o niebieskich oczach, stosuje wobec nich jawną dyskryminację i przeprowadza testy na inteligencję, które są stronnicze kulturowo. Widzimy, jak w ciągu zaledwie kilku godzin przebywania w atmosferze takiego reżimu, dorosłych ludzi opanowuje przygnębienie i roztargnienie, mają trudności z wykonaniem najprostszych poleceń. Podejście Jane Elliott jest szczególnie trafne dzisiaj. Pokazuje niezbicie, że nawet bez prawnej dyskryminacji, mowa nienawiści, obniżone oczekiwania i odrzucające traktowanie mogą mieć niszczycielski wpływ na osiągnięcia osób z grup mniejszościowych. Czarni członkowie grupy przypominają pozostałym, że są poddawani takiemu stresowi nie tylko przez kilka godzin podczas warsztatu, ale każdego dnia, przez całe życie. Elliott podkreśla, że mechanizmy działania seksizmu, homofobii i ageismu są takie same. W swoim domu w stanie Iowa Elliott opowiada, jak proste ćwiczenie, które przeprowadziła ze swoimi uczniami po zamordowaniu dr Martina Luthera Kinga Juniora, zmieniło jej życie. Po tym, kiedy jej ćwiczenie zostało pokazane w telewizji spotkała się z molestowaniem ze strony innych mieszkańców miasta, jej dzieci były bite i opluwane, restauracja jej rodziców zbankrutowała po tym, jak została zbojkotowana przez miejscową społeczność. Fragmenty jej lekcji i wywiady z byłymi uczniami potwierdzają, że warsztat Jane Elliot sprawił, iż stali się bardziej wrażliwi na problem rasizmu. Doradcy/czynie, specjaliści/stki, trenerzy/ki oraz psycholodzy/żki zgadzają się: Niebieskoocy to film, który powinien obejrzeć każda osoba.
Prowadzenie warsztatu: Jane Elliott
Scenariusz i reżyseria: Bertram Verhaag
Opracowanie wersji polskiej i dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA i Fundacja Autonomia
Czas trwania: 54 minuty
Dźwięk: j.angielski
Napisy: j.polski
Delikatnie nas zabijają 3. Obrazy kobiet w reklamach (Killing Us Softly 3. Advertising's Image of Women)
Pionierska praca Jean Kilbourne pomogła rozwinąć i spopularyzować studia nad wizerunkiem płci w reklamie. Jej oba nagrodzone filmy - Killing Us Softly (1979) i Still Killing Us Softly (1987) miały i nadal mają wpływ na miliony studentów i studentek, uczniów i uczennic z całego świata. W swoim kolejnym filmie, Kilbourne pokazuje czy i jak, zmienił się obraz kobiet w reklamie w latach 80. i 90. Ponad 160 reklam prasowych i telewizyjnych służy Kilbourne do krytycznej analizy wizerunku kobiet i poruszenia takich tematów jak uprzedmiotowienie, fragmentaryzacja, seksualizacja, pornografia czy przemoc. Autorka zachęca do spojrzenia na znane obrazy w nowy, bardziej poruszający i mobilizujący do działania sposób. Notka Biograficzna: Dr Jean Kilbourne, twórczyni serii nagrodzonych filmów Delikatnie nas zabijają (Killing Us Softly), została dwa razy nagrodzona tytułem Wykładowcy/czyni Roku przez National Association of Campus Activities. Jest autorką wielu książek i artykułów, często udziela wywiadów w programach telewizyjnych. Spędziła wiele lat badając i opracowując pojawiające się w mediach obrazy i ich wpływ na młodych ludzi, głównie kobiety. Strona internetowa:
www.jeankilbourne.com
Pomysł, scenariusz: Jean Kilbourne
Reżyseria, produkcja i montaż: Sut Jhally
Opracowanie wersji polskiej i dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA i Fundacja Autonomia
Czas: 34 minuty
Dźwięk: j.angielski
Napisy: j.polski
Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości (Tough Guise)
Maska twardziela jest pierwszym filmem edukacyjnym skierowanym do uczniów/uczennic oraz studentów/studentek, mającym na celu systematyczna analizę związków między popkulturową symboliką, a pojęciem męskiej tożsamości w USA u progu XXI wieku. W tej nowatorskiej, wszechstronnej analizie Jackson Katz ukazuje, że powszechność przemocy w społeczeństwie amerykańskim, wliczając strzelaniny w szkołach w Littleton (stan Kolorado), Jonesboro (stan Arkansas) i wielu innych, należy postrzegać jako część trwającego kryzysu męskości. Film jest bogato ilustrowany przykładami z kultury popularnej od programów typu talk show po imprezy sportowe, od Buntownika z wyboru po Chłopaków z sąsiedztwa, od muzyki country po hip-hop. Maska twardziela znalazła się w 2000 roku na liście Top Ten Young Adult Videos sporządzanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Amerykańskich (ALA). Film stał się podstawową lekturą do zajęć z zakresu komunikacji, socjologii, gender studies, psychologii, kryminologii oraz lingwistyki odbywających się na wyższych uczelniach, jak i licznych przedmiotów w szkołach średnich. Jest regularnie wykorzystywany przez edukatorów/edukatorki działających/działające w ruchach na rzecz kobiet maltretowanych i ofiar gwałtów, a także prawników/prawniczek w ośrodkach interwencji kryzysowej. Film obejrzało już ponad 3 miliony osób.
- Film Maska twardziela jest podzielony na dwie części, co ułatwia wywiązanie się dyskusji podczas projekcji filmu.
Część I: Zrozumieć brutalną męskość Wstęp To co ukryte: gender Podbijając stawkę Backlash Maska twardziela
- Część II: Brutalna męskość wakcji Strzelaniny wszkołach Konstruowanie brutalnej męskości
- eksualizacja przemocy Niewrażliwość Wrażliwość Lepsi mężczyźni
Nota Biograficzna: Jackson Katz, absolwent Harvardu, był gwiazdą futbolu, jako pierwszy mężczyzna uzyskał specjalizację ze studiów kobiecych (women studies) na University of Massachusetts. Jest jednym z czołowych antyseksistowskich aktywistów w USA. Jest powszechnie znany dzięki nowatorskiej działalności edukacyjnej z zakresu zapobiegania przemocy ze względu na płeć skierowanej do chłopców i mężczyzn, zwłaszcza w środowiskach związanych ze sportem i wojskiem. Wykładał w setkach uczelni i szkół średnich, prowadził niezliczoną ilość kursów, seminariów i warsztatów w USA, Kanadzie i Japonii. Jest współzałożycielem programu „Mentorzy w zapobieganiu przemocy", czołowej inicjatywy z zakresu przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć w szkołach. Jest dyrektorem pierwszego ogólnoświatowego programu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz przemocy ze względu na płeć w Korpusie Piechoty Morskiej USA. Strona internetowa: www.jacksonkatz.com E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Prowadzenie: Jackson Katz
Reżyseria - Sut Jhally Scenariusz - Jackson Katz, Jeremy Earp
Opracowanie wersji polskiej i dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA i Fundacja Autonomia
Czas: 84 minuty
Dźwięk: j.angielski
Napisy: j.polski
PROLOGI
ATEISTKA - nie wierzy w istnienie boga, bo myśli racjonalnie. Lubi podróżować, poznawać nowe miejsca i zawierać ciekawe znajomości. Uwaga: można w ten sposób zyskać sławę, trafić na karty Jej kolejnej książki. Niczym kropla wody wolno i skutecznie drąży ludzkie losy, przekładając je na język dziennikarskich opowieści. Humanistka z powołania, ateistka z wyboru. Przeczytaj koniecznie, zapraszamy!
BYŁY PENSJONARIUSZ ZAKŁADU KARNEGO - były członek grupy przestępczej, więzień; odbył już karę pozbawienia wolności, przeanalizował drobiazgowo swoje życie, uwierzył, wygrał i ułożył je na nowo. Jak nikt potrafi docenić smak wolności, codzienną aktywność i możliwość wyboru. Wzorowy mąż i ojciec, organizator spotkań profilaktycznych
„STOP Przemocy, Narkotykom i Alkoholizmowi", zawsze chętny do pomocy i szczerej rozmowy.
FEMINISTKA - po pierwsze feministka, po drugie kobieta i matka świadoma swych praw i obowiązków, a na dodatek samowystarczalna singielka o oryginalnej urodzie, obyta, inteligentna i dobrze wykształcona.
GEJ - chłopak, kolega, przyjaciel, partner. Dobrze rozumie swoją „odmienność", zdążył już doświadczyć jej społecznych skutków. Chętnie wysłucha, odpowie, wyjaśni, obali mity, rozwieje wątpliwości. Aby porozmawiać z tą niezwykłą Książką, wystarczy złożyć zamówienie i wypełnić rewers, a my je szybko zrealizujemy.
LESBIJKA - nade wszystko kobieta; świadoma swych praw i ograniczeń. Odważna, otwarta, cierpliwa i doświadczona. To już Jej kolejne zetknięcie z Żywą Biblioteką w roli Książki. Wyrozumiała nawet wobec osobliwych pytań i sytuacji, trudno Ją zadziwić. A więc, odwagi, pytajcie!
OSOBA CIEMNOSKÓRA - egzotyczny przybysz z dalekiej Nigerii, od kilku lat Koszalinianin - jeden z nas! Człowiek, który sprawił, że wobec „BLACK FACTOR" trudno zachować obojętność. Murzyn czy czarnoskóry - jak mówić, żeby nie obrażać? Zapytaj.
OSOBA NIESŁYSZĄCA - Głuchy, niemy, inwalida słuchu, wyalienowany samotnik? A może osoba z uszkodzeniem słuchu, która choć nie opanowała mowy dźwiękowej, znakomicie posługuje się językiem migowym, opisując swój świat uśmiechem i gestem. A trudna to sztuka, zważywszy na to, że słownik języka migowego zawiera jedynie 2 500 haseł (to o 97 500 haseł mniej jak w słowniku języka polskiego). Jak w takiej sytuacji poznać świat w którym się żyje? Jak go zrozumieć? Jak w nim uczestniczyć? Czy to możliwe?
A jednak... można być szczęśliwym, można mieć przyjaciół i być przyjacielem, partnerem, mężem, człowiekiem, z którym z pewnością warto pogawędzić. (bez obaw, pośredniczyć w rozmowie będzie tłumaczka)
Wystarczy mieć serce i patrzeć w serce.
OSOBA POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO - przymiot ten zawdzięcza babci, którą doskonale pamięta i z szacunkiem wspomina. O żydowskich rytuałach wie dużo i choć sam ich nie praktykuje, wyśmienicie o nich opowiada. Po swych przodkach odziedziczył zapewne zamiłowanie do muzyki, o swą bystrość i inteligencję postarał się sam. Tolerancyjny i przyjacielski, uwielbia rozmawiać, dyskutować, rozważać i deliberować - przekonaj się sam/a!
OSOBA STARSZA - nie staruszka i nie „babcia" bez własnych marzeń i potrzeb, zepchnięta na margines życia społecznego emerytka, lecz kobieta w dojrzałym wieku, z bagażem cennych życiowych doświadczeń, sprawdzona, wykwalifikowana pracownica z wieloletnią praktyką zawodową, ciekawym życiorysem i wyjątkową osobowością. Od lat niezmiennie otwarta na poznawanie świata i doświadczanie drobnych przyjemności, które dają w życiu radość i motywują do podejmowania nowych wyzwań. Porozmawiaj z Nią o przyszłości!
OSOBA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - mężczyzna z niepełną sprawnością ruchową, mający ograniczenia w poruszaniu się tylko w terenie nieprzystosowanym, najeżonym mnóstwem barier architektonicznych. Osoba samodzielna, niezależna, aktywna zawodowo i fizycznie. Wyróżnia się niezwykłą bystrością umysłu i niebanalnym poczuciem humoru. Chcesz porozmawiać? Przygotuj się na dyskusję i cięte riposty...
OSOBA 50+ jest cennym pomostem międzypokoleniowym, bo już nie młodzież, jeszcze nie seniorka. Łatwo więc zrozumie dylematy swego wieku. Chciałaby pracować, choć już „nie wypada", wciąż zachować sprawność, której potrzebuje, wypoczywać aktywnie, śmiać się, podróżować, uczestniczyć w życiu, bo 50+ to jeszcze nie wyrok. Nie wierzysz? Zapytaj.
UKRAINIEC - przebiegły awanturnik, kłótliwy i łatwo wpadający w złość watażka? Czy jednak pielęgnujący własną odrębność kulturową esteta? Odważny, a nawet zuchwały opiekun rodziny, admirator pięknych kobiet, miłośnik Melpomeny, wierny kartografii, nadzwyczajny wykonawca ukraińskich dumek...
Książka niezwykła - zapraszamy!
WEGANIN / KA - osoba wyłączająca z posiłków produkty mięsne, jak również pochodzenia zwierzęcego (weganin, witarianin). Często obrońca praw zwierząt, zawsze świadomy konsument, ekoentuzjasta. Zazwyczaj dba o kondycję fizyczną i dobrze gotuje. Lubi lokale pod szyldem „Glonojad".